На фона на бурните политически процеси във Великобритания през последните седмици един факт остава на заден план - националната икономика преживя тихо една от най-тежките си седмици за тази година. Предупредителните лампички мигат в червено, - производството и строителството се свиват, а дори доминиращият сектор на услугите губи инерция, което подсилва прогнозите, че Великобритания се е запътила към рецесия, пише Bloomberg.
Пазарът на недвижими имоти е в застой, ритейл продажбите са разочароващи, докато търговците очакват, че Brexit ще доведе до увеличение на цените.
Тази седмица мъглата се разсея, след като министър-председателят Борис Джонсън претърпя няколко загуби. Той загуби мнозинството си в парламента и не успя да предизвика предсрочни избори. Но общественото внимание остава върху икономическата цена от несигурността по отношение на излизането на Великобритания от Европейския съюз.
„Икономиката страда и това се вижда от последните данни“, коментира анализаторът в Societe Generale Кит Джукс. Ситуацията се влошава с бавни темпове, допълва той.
В понеделник ще бъде публикуван доклад, който ще покаже каква е вероятността за наближаването на рецесия. Британската икономика се сви с 0.2% през второто тримесечие на тази година, но през юли нарасна с 0.1%.
Волатилност на паунда
Движенията на паунда през тази седмица показаха, че трейдърите са зависими от политическите, а не икономическите новини. Във вторник паундът поевтиня и стойността му достигна до 1.20 за долар за първи път от 2017 г. Впоследствие малката победа на опозицията намали риска от Brexit без сделка и се отрази положително на британската валута.
Общата картина показва, че бъдещето на страната далеч не е сигурно. Очакванията са за инфлация от 3.3% през 2020 г., показва проучване на Английската централна банка. Към момента инфлацията е на ниво от 2%. Над 50% от британските граждани очакват, че Brexit ще доведе до покачване на цените.