Опасенията от глобалната търговска война, нестабилността на пазара и нежеланото поскъпване на йената най-вероятно ще доминират в дебата за лихвената политика на Централната банка на Япония (ЯЦБ) тази седмица, пише Ройтерс.
Управителят на Японската централна банка (ЯЦБ) Харухико Курода разтърси пазарите миналата седмица, когато каза, че централната банка може да обмисли излизането от разхлабената политика, ако инфлационната й цел бъде изпълнена през фискалната 2019 г., както се предвижда.
Във вторник Курода смекчи очакванията за прекратяване на стимулите за краткосрочен период, подчертавайки, че дебатът няма да се случи, ако инфлацията не постигне целта от 2% - нещо, което вероятно ще повтори при брифинга си след заседанието.
„Ако постигането на 2% инфлация бъде забавено, прекратяването на стимулите също ще бъде отложено", каза Хидео Кумано, главен икономист в Dai-ichi Life Research Institute. По думите му дори и ако Японската централна банка (ЯЦБ) успее да постигне целта си през фискалната 2019 г., нормализирането на политиката ще отнеме много време.
На двудневното заседание, което приключва в петък, се очаква банката да запази мащабната си програма за стимулиране и прогнозата си, че икономиката е насочена към умерено разширяване.
И въпреки че заради нарастващите разходи от продължителното облекчаване призивите за край на стимулите зачестяват, ЯЦБ има много причини да не променя политиката си засега.
Глобалните акции се сринаха в сряда, след като основен защитник на свободната търговия в Белия дом обяви оставката си, разкривайки опасения, че президентът Доналд Тръмп ще продължи с митата и ще рискува да създаде търговска война.
Това би навредило на японската икономика, зависима от износа. Търсенето на "сигурно убежище" от страна на инвеститорите тласна йената в близост до 16-месечен връх в сряда, което политиците от Токио се опасяват, че може да навреди на печалбите и да попречи на фирмите да повишат заплатите.
Прегледът на лихвения процент през март ще бъде последният, преди да се промени ръководството на ЯЦБ на 19 март. Правителството ще даде на Курода още един петгодишен мандат, когато текущият завърши на 8 април.
Японската икономика нарасна с 0,5% годишно през периода октомври-декември благодарение на силните капиталови разходи, а безработицата се понижи до 25-годишно дъно през януари, отразявайки солидния растеж. Но основната потребителска инфлация остава доста под целта на централната банка (0,9% през януари), принуждавайки банката да запази крайната си политика въпреки нарастващите разходи за продължителното облекчаване.