На малко обсъждани странични ефекти от търговията с биткойни обръща внимание Карл-Лудвиг Тиле, член на Борда на директорите на Бундесбанк.
„Енергийната консумация в търговията с биткойн е многократно по-висока от тази при традиционните трансакции“, се казва в коментар на Тиле, написан специално за Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
„Дори само осъществяването на една трансакция в мрежата на биткойна ползва около 427 коловатчаса", пише Тиле. „Това количество енергия стига за снабдяването с ток на средностатистическо германско четиричленно семейство за над един месец“, пояснява банкерът.
Така според оценките на Бундесбанк консумацията на енергия при сделки с биткойн е около 515 хил. пъти по-висока от тази при нормална трансакция.
„От икономическа и екологична гледна точка биткойнът вече достигна своя лимит", е заключението на банкера. „Защото ползата от биткойна като средство за трансакции не е в разумно съотношение към високите такси за трансфер и изключително високото потребление на енергия".
Освен това съществуват добре познатите рискове на пазара на цифрова валута. При биткойна не става дума за валута на едно ниво с долара, еврото или йената, пояснява Тиле в коментара си.
„Биткойнът нито е признат от която и да държава като законно платежно средство, нито се издава и признава като допълнително платежно средство от някоя централна банка“, казва Тиле. По думите му притежанието на биткойна е рисковано и силно спекулативно.
През изминалите дни инвеститорите в биткойн и други цифрови валути бяха принудени да отчетат значителни загуби. Курсът на най-известната кибервалута се срина временно дори под границата от 8000 долара. В средата на декември един биткойн струваше до 19 265 долара. Всичко по темата четете тук!