ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Петър Лавов
Доларът остана стабилен над 3-годишното дъно спрямо кошница от валути в петък, отбелязвайки петата седмица на спад и най-дългата серия от губещи сесии от май 2015 г., тъй като притесненията за евентуално разпускане на американското правителство, бяха претеглени в цената. В четвъртък долната камара на САЩ прие законопроект за финансиране на правителствените операции. Законопроектът все още не е одобрен от Сената, като според специалисти бъдещето му е несигурно.
Индексът на щатския долар, измерващ силата на зелените пари спрямо кошницата от шестте основни валути, нарасна с 0,21% на 90,68 пункта. Измерителят достигна най-ниското си ниво от декември 2014 г. тази седмица, като инвеститорите продаваха с нагласата, че повече централни банки ще се присъединят към Федералния резерв при повишаването на лихвените проценти след години на крайно експанзивна политика, имаща за цел да се бори с финансовата криза през 2008 г. и последвалите рецесии. Еврото спадна с 0,14% до 1,222 долара, установявайки се под върха от 1,2323 долара, който се беше достигнат тв сряда. Единната валута регистрира пет поредни дни на печалби в очакване на срещата на Европейската централна банка, която ще се проведе в четвъртък.
Доларът падна с 0,30% до 110,76 йени, като цената се движи над дъното си спрямо японските пари от миналата сряда на ниво 110,19 йени. Лек спад на покупките на облигации на Централната банка на Япония през януари стимулира спекулациите за възможна промяна на монетарната политика на страната, макар че много пазарни играчи смятат, че ходовете ще бъдат през големи периоди от време. 10-годишните американски облигации достигнаха най-високото си ниво от септември 2014 г. насам. Друг фактор зад слабостта на долара са глобалните инвеститори, включително суверенните фондове и централните банки, които предпочитат други валути.
На фона на събитията в парламента на САЩ капиталовият пазар в страната отхвърли своите притеснения и акциите затвориха по-високо в петък. Широкият измерител S&P 500 се повиши с 0,4%, за да приключи на 2 810,30 пункта, което е поредното най-високо ниво за всички времена. Технологичният NASDAQ Composite се покачи с 0,6%, за да завърши на 7 336,38 пункта, което е пореден рекорд за индекса. Индустриалният Dow Jones затвори с 53,91 пункта по-високо до 26 071,72 пункта, въпреки корекциите на IBM и American Express. В акциите се наблюдаваше увеличена волатилност тази седмица. Във вторник фондовите пазари затвориха по-ниско при сериозен обрат, който ги понижи до рекордни стойности. Основните индекси отчитат седмични печалби. Dow се повиши с 1% за седмицата, а S&P500 и Nasdaq спечелиха съответно 0.9% и 1%.
Сезонът на отчетите се завърна с пълна сила през миналата седмица, като повечето резултати надхвърлят очакванията. От компаниите, които са съобщили за 3-месечни резултати от петък сутринта, 79% са надвишили очакванията за доходи, докато 89% са надвишили очакванията за продажбите, коментира Ник Райч, изпълнителен директор на The Earnings scout. Morgan Stanley и American Express са сред компаниите, които отчитат по-добри от очакваните резултати. IBM и American Express спаднаха съответно с 4.1% и 2.4%. От IBM предупредиха в четвъртък, че по-високата данъчна ставка за 2018 г., ще доведе до загуби за компанията, докато American Express публикува първата си обща загуба на приходи за 25 години.
Петролът се понижи с около 1% в петък, като това е първата седмична загуба от пет седмици насам за суровината. Причината за по-слабото представяне се крие в засиленото производство в САЩ. Сортът Брент падна със 70 цента, или с 1%, до 68,61 долара за барел. Лекият суров американски петрол приключи петъчната сесия с 58 цента до 63,37 долара за барел. Американското черно злато отбеляза ръст до най-високото си ниво от декември 2014 г. до 64,89 долара за барел във вторник. И двата сорта са със седмична корекция с повече от 1%. Анализаторите посочиха очакваното забавяне на търсенето в края на зимата в северното полукълбо и прекомерните дълги позиции на финансовите пазари на петрол като вероятна спирачка за възходящия импулс на цените.
Цените на златото се повишиха с половин процент в петък, докато доларът се движеше в близост до 3-годишното си дъно поради усилените притеснения в инвеститорите от евентуално разпускане на американското правителство. Спот златото отчете ръст в цената си с 0,46% до 1 333,16 долара за тройунция, като затвари със седмичен спад от 0,3%, след като падна от 4-месечния си връх в понеделник. Фючърсите на американско злато бяха с 0,47% по-високи до 1 333,50 долара. Среброто напредна с 0,55% до 17,023 долара за унция, а паладият поскъпна с 0,27% до 1 101,72 долара, но и двата метала, като и златото затвориха със седмичен спад. Платината поскъпна с 1,21% до 1012,50 долара, след като достигна най-високата си стойност от миналата седмица на 1 014,50 долара, като се насочи към шестата седмица на ръст.
В понеделник се очаква ниска волатилност, като по-интересните новини са срещата на еврогрупата и публикуването на индекса за продажбите на едро в канадската икономика.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Здравко Пиринлиев
EUR/USD
Изглежда агресивното поскъпване при валутната двойка се съобразява с нивото от 1,2300. В по-общ план зелените пари дават признаци за корекция спрямо кошницата. При наличен пробив на нивото от 1,2169 ценовото движение ще има потенциала да достигне до 1,2080. При пробив на 1,2315 идеята за продажби ще отпадне.
USD/JPY
Бичото ценово движение от 17.01 притежава импулсивна структура. Към момента цената е в неговата корективна форма. Доларът за последния месец е свръхпродаден и очакванията са за негово временно поскъпване. При пробив на 110,16 идеята за покупки ще отпадне.
GBP/USD