fallback

Еврото успя да ограничи загубите си спрямо долара

Наближаващото заседание на Федералния резерв, както и силните икономически данни от САЩ доведоха до най-слабата седмица за златото от месец май

12:09 | 11.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Калин Георгиев

Доларът поскъпна в петък, подкрепен от добрите данни за американската икономика. Неселскостопанският сектор в страната е генерирал 228 000 нови работни места през ноември. Това е повече от прогнозата на по-голяма част от икономистите, които очакваха новосъздадените места да достигнат 200 000. Средното почасово заплащане също бележи подобрение и бележи ръст 2.5%. Същевременно безработицата остава без промяна на ниво 4.1%, оправдавайки очакванията. Новините подкрепиха долара, който завърши с повишение спрямо повечето валути. Доларовият индекс, измерващ изменението на зелените пари срещу кошницата от шест основни валути, нарасна с 0.10% до 93.84 пункта. Според Майкъл Фероли, който е икономист в JP Morgan Chase в Ню Йорк, Федералния резерв е възможно да направи четири повишения на лихвите през 2018 година. Според него новите прогнози на Фед може да покажат подобрение в очакванията за бъдещото ниво на безработица.

Еврото успя да ограничи загубите си спрямо долара, но завърши търговията с понижение от 0.06 на сто до 1.1764 долара за евро. Британският паунд поевтиня с 0.6% след по-слабите от очакваното данни за британската икономика. Търговския баланс на Великобритания за октомври разочарова инвеститорите, след като дефицитът достигна 1.41 млрд. паунда. Положителни сигнали дойдоха от новините за индустриалното и промишленото производство в Обединеното кралство, които се повишиха съответно с 3.6% и 2.9% на годишна база, изненадвайки приятно пазарните участници. Лирата приключи деня на нива от 1.3393 долара.

Наближаващото заседание на Федералния резерв, както и силните икономически данни от САЩ доведоха до най-слабата седмица за златото от месец май насам. Спот цената на благородния метал достигна 1 247.91 долара за тройунция, докато фючърсите със срок на доставка февруари отстъпиха с 0.23% до 1 250.20 долара. Според някои технически анализатори зоната около 1 240-1 250 долара се явява към момента важна подкрепа за жълтия метал като пробив под нея би могло да отведе цената към психологическото ниво от 1 200 долара. "Апетитът за риск на инвеститорите по отношение на акциите, както и към други класове активи, намалява търсенето на злато. А когато пазарните участници са с положителна нагласа, те не търсят активи убежища като златото", коментира Мартин Арнолд, който е анализатор „Борсово търгувани фондове (ETF)“. Смесени резултати имаше при другите благородни метали. Фючърсите на среброто добавиха половин процент към стойността си, достигайки 15.87 долара. Платината отстъпи с 0.73% или 6.50 долара, приключвайки деня на ниво от 888 долара за тройунция.

Петролът поскъпна в петък, подкрепен от данните за увеличеното търсене от страна нa Китай. Въпреки това на седмична база черното злато записа най-лошото си представяне за последните два месеца. В последния работен ден фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 1.15% до 57.34 долара за барел. Черното злато завърши седмицата със спад от 1.7%. Сорт Брент поскъпна с 1.13 долара или 1.82% до 63.33 долара. Последните публикувани данни показаха, че вносът на петрол от Китай се е повишил до 9.01 млн. барела дневно. Въпреки това нарасналото шистово производство в САЩ продължава да притеснява инвеститорите, след като последните данни показаха, че за седмицата до 1 декември американският добив е достигнал 9.7 млн. барела на ден - най-високото равнище от 1970 г. насам.

Уолстрийт завърши сесията на зелена територия след силните данни за заетостта в САЩ. Dow Jones поскъпна със 117.68 пункта до 24 329.16. S&P 500 нарасна с 0.6%, завършвайки на ниво от 2 651.50. С най-силно представяне бяха книжата на компаниите от здравния сектор, които се повишиха с един процент. Nasdaq се покачи с 0.4%, след като бе подкрепен от силното представяне на Amazon, Netflix и Alphabet. При акциите фармацевтичната Alexion Pharmaceuticals отчете повишение от 7.2%, след като от компанията представиха ново лекарство.

Положителните новини около Brexit, както и преминаването към следващата фаза на преговори подкрепиха фондовите пазари в Европа. Най-силен резултат на стария континент показа банковият сектор, който нарасна с повече от 2%. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 се покачи с 0.78%. Сред водещите индекси най-силен резултат отчете британския FTSE 100, който нарасна с един процент до 7 393.96 пункта. Dax 30 се повиши с 0.83% до 13 153.70 пункта, докато френския CAC 40 добави 0.28% към стойността си. Сред банковите акции с най-сериозни резултати бяха ABN AMRO и Danske Bank, книжата на които скочиха с повече от 4%. Най-слабо представяне имаха книжата на Steinhoff, които се сринаха с 20%, след като от Moody's понижиха кредитния рейтинг на компанията с четири нива до "боклук". Компанията изтри около 80% от пазарната си капитализация в резултат на разкритията около счетоводните нередности, както и напускането на изпълнителния директор.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

EUR/GBP

На 7 декември коментирахме: “Двойката дава добра възможност за скъсяване, възползвайки се от низходящото си движение на малките времеви рамки. Речта на Драги днес може да внесе допълнителна волатилност при движението на еврото.“

Ценовото движение регистрира необходимото поевтиняване и достигна целта ни. Оставаме мечи настроени спрямо двойката.

EUR/USD

Ценовото движение се намира в кондиция на низходящ тренд. Ако видим пробив на междинното ниво на подкрепа, ще продаваме двойката.

USD/JPY

Към момента двойката се движи според очакванията ни. Възходящото движение при долара има потенциала да продължи. Преди заседанието на Фед в сряда, обаче, ще затворим позицията (или ще я хеджираме), тъй като е възможно да видим поевтиняване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:09 | 10.09.22 г.
fallback