fallback

Еврото компенсира загубите след референдума в Каталуния

Американските индекси се понижиха в понеделник

12:19 | 31.10.17 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Калин Георгиев

Доларът стартира новата седмица с понижение, след като инвеститорите прибираха печалби. Пазарните участници остават предпазливи преди редовното заседание на Федералния резерв, което ще приключи в сряда. Очакванията са, че централната банка ще запази лихвената си политика без промяна. Негативен ефект върху щатската валута оказа и новината, че американският президент Доналд Тръмп се е спрял на Джером Пауъл за следващ председател на Федералния резерв. Пауъл е по-умерен по отношение на вдигането на основната лихва в сравнение с Джон Тейлър и Кевин Уорш. Очакванията са, че през настоящата седмица Тръмп ще обяви окончателно своята номинация за бъдещ гуверньор на Американската централна банка. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, завърши търговията във вторник с понижение от 0,36%, затваряйки на нива от 94,36 пункта.

Японската йена нарасна с почти половин процент до най-високото ниво от една седмица насам спрямо зелените пари, достигайки 113,11 йени за долар. Еврото също имаше силно представяне, успявайки да се повиши до 1,1645 долара за евро. Двойката AUD/USD отстъпи до 0,7688, след като данните за отпуснатите кредити в частния сектор на страната се забавиха до 0,3% при предварителни очаквания за ръст от 0,5%.

Златото се възползва от слабото представяне на долара и отчете повишение през първия работен ден на новата седмица. Спот цената на благородния метал нарасна с 0,2 на сто до 1275,45 долара за тройунция. Фючърсите със срок на доставка през месец декември се търгуваха с повишение от 0,3% за деня, като завършиха сесията на нива от 1278,10 долара. Последните данни, публикувани от CFTC показват, че инвеститорите са намалили дългите си позиции в злато на COMEX с 1968 контракта до 173 043 контракта. Това е най-ниското ниво от началото на август.

Потенциалното избиране на Пауъл за следващ председател на Фед също подкрепи цената на златото. Пауъл неведнъж е изразявал позицията си, че лихвените нива в САЩ трябва да бъдат повишавани плавно. А забавяне на повишаването на основната лихва означава глътка свеж въздух за златото. Другите водещи метали отчетоха смесено представяне. Среброто спадна с 0,1 на сто до 16,80 долара за тройунция, а платината поскъпна с почти половин процент до 918,80 долара.

Петролът завърши търговията в понеделник с минимален ръст на фона на спекулациите, че страните от ОПЕК ще успеят да договорят удължаване на програмата за ограничено производство за след март 2018 година. Генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо заяви, че подкрепата за удължаване на споразумението от страна на Русия и Саудитска Арабия дава големи шансове програмата да бъде удължена до края на 2018 година. "От ОПЕК подкрепяме позицията на Саудитска Арабия относно необходимостта от постигането на стабилни цени на петролния пазар и след първото тримесечие на 2018 година", коментира Баркиндо в свое изявление, направено през уикенда. Фючърсите на американския лек суров петрол завършиха търговията на нива от 54,15 долара за барел. Сорт Брент затвори с повишение до 60,59 долара.

Американските индекси приключиха деня с понижение след появилите се спекулации относно плана за поетапното намаляване на корпоративния данък в САЩ. Според Блумбърг планът, който се обсъжда, е за корпоративен данък в размер на 20%, който да остане в сила до 2022 година. Според информационната агенция докладът е бил разгледан от управляващите, но все още не е окончателен. Новината доведе до понижение при акциите. Индексът на сините чипове Dow Jones отстъпи с 85 пункта до 23 348,74 пункта. S&P 500 завърши сесията със спад от 0,3% до 2572,83. Технологичният индекс Nasdaq затвори търговията на ниво от 6698,96 пункта.

В Европа водещите пазари също завършиха със смесени резултати на фона на последните корпоративни отчети. Euro Stoxx 600 се повиши с 0,12%. Британският FTSE 100 загуби 0,23% от стойността си, а CAC 40 завърши почти без изменение. Германският Dax 30 поскъпна с 0,09% до 13 229,57. Книжата на Bankia се сринаха с 10%, след като от компанията публикуваха финансовите резултати за последното тримесечие. Данните показаха сериозен спад в приходите от кредитиране.

Сред по-важните новини от днешния ден се открояват данните за прогнозния брутен вътрешен продукт, както и прогнозния индекс на потребителските цени за еврозоната. Очакванията на анализаторите са, че нивото на инфлация във валутния съюз за месец октомври ще достигне 1,4%. В 16:00 часа българско време ще бъде обявено и потребителското доверие в САЩ за месец октомври. От 21:30 ч. вниманието на пазарните участници ще бъде насочено към изявлението на председателя на Канадската централна банка Стивън Полоз. Инвеститорите ще следят за сигнали за евентуално повишение на основната лихва в страната преди края на годината. Пазарите очакват, че КЦБ ще направи още едно повишение по време на последното си заседание за годината, което ще се проведе през декември.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Стефанов

USD/CAD

Днес предстои да излезе информация по отношение икономиката в Канада, като очакванията са за положителни новини, което да окаже натиск нагоре за канадския долар. В съответствие с това, ценовото движение на USDCAD показва възможност за спад, като най-близката цел е подкрепата оказана от 13-периодната пълзяща средна.

EUR/USD

Точно в 12:00 часа интересът ни ще е привлечен от доклада за БВП в Еврозоната. На фона на това, ценовото движение при основната двойка показва по-вероятно движение нагоре, поне до пълзящата средна, което съвпада и със зоната на 61,8 по Фибоначи спрямо предходния импулс.

GBP/JPY

Новините в Япония не оказаха голямо влияние върху йената и така цената при GBPJPY се задържа под плъзгащата средна, а и самото поведение подсказва за „мечо“ движение, като първата по-важна подкрепа е зоната около двуседмичните дъна.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:07 | 12.09.22 г.
fallback