След парламентарните избори в Германия, провели се на 23 септември, еврото пое в негативна посока. Отговор на въпроса какво стои зад резкия спад на единната валута дава професорът по икономика в университета Крал Хуан Карлос в Мадрид Филип Багус в свой анализ, публикуван в Mises.org.
В крайна сметка не изглежда, че резултатът от изборите ще доведе до драстични промени. Въпреки предизвестената загуба на избиратели Христиандемократическата партия на Ангела Меркел остава най-голямата политическа сила в парламента. Меркел ще продължи да бъде германски канцлер. Вярно е, че "Алтернатива за Германия" спечели удивителните 12,6% от гласовете, влизайки за първи път от десетилетия в парламента, но евроскептичната партия е много далеч от това да стане част от правителството.
В състава на следващото германско правителство вероятно ще влязат Христиандемократическата партия, Свободната демократическа партия и Зелените, тъй като досега управляващите социалдемократи заявяват, че ще се въздържат от опити да подновят коалиционното си партньорство с канцлера Меркел.
Отговорът на въпроса за поевтиняването на еврото може да се търси в речта на френския президент Еманюел Макрон само два дни след изборите в Германия, в която той призова за нова визия и реформиране на ЕС.
Макрон призова за въвеждането на европейски данък върху финансовите транзакции, както и за хармонизиране на вноските за социално осигуряване и корпоративните данъци в рамките на ЕС. Неговите предложения включват още общ бюджет за 19-те членки на еврозоната, финансово министерство на еврозоната, както и под някаква форма въвеждането на общоевропейско данъчно облагане.
Защо Макрон направи тези предложения след провеждането на изборите? Отговорът е ясен, пише Багус. Голяма част от населението в Германия е против централизирането на Европа и прехвърлянето на суверенитет към Брюксел, каквото всъщност предвиждат реформите, предлагани от Макрон. Ако френският президент беше направил изявлението си преди изборите, Меркел трябваше да реагира. Ако се беше съгласила с плановете за реформиране на ЕС, тя най-вероятно щеше да загуби много повече гласове.
Тъй като Макрон очакваше съпротива от германските гласоподаватели, той избра да изчака, очаквайки, че изборите ще възпроизведат една подновена версия на проевропейска коалиция между социалдемократите и Меркел, така че той да може да прокара своя дневен ред. С основание Макрон се страхува от влизането на свободните демократи в правителството. Според френския ежедневник Le Monde френският президент е заявил през юли: „Ако тя се съюзи със свободните демократи, аз съм мъртъв“.