fallback

Какво ще движи пазарите през седмицата

Очакваме ревизия на данните за БВП на Великобритания и САЩ за второто тримесечие, както и важни данни за инфлацията в Германия и Япония

08:18 | 25.09.17 г.
Автор - снимка
Създател

Икономическият календар за новата седмица започва с ретроспекция на изминалите през уикенда избори в Нова Зеландия и Германия, които ще насочат вниманието към новозеландския долар и еврото при отварянето на пазарите в понеделник. 

В понеделник, 25 септември, ще анализираме резултатите от изборите в Германия от неделния ден. Христиандемократическата партия на Ангела Меркел печели изборите, но гласовете не са достатъчни за самостоятелно управление. Самата Меркел заяви, че очаква трудни преговори за образуването на управляваща коалиция, но не можа да каже дали новият кабинет ще възникне до края на календарната година.

В първия ден от седмицата единственото по-значимо събитие от икономическия календар е изследването на германския институт Ifo за бизнес климата в Германия за август. Във вторник, 26 септември, ще бъдат публикувани данните за търговския баланс на Нова Зеландия за август. По-късно в следобедните часове ще очакваме и данните за потребителското доверие и продажбите на нови жилища в САЩ през август. В сряда, 27 септември, излиза второ четене на данните за БВП на Великобритания за второто тримесечие. В ранния следобед ще бъдат пуснати данните за продажбите на стоки с дълготрайна употреба в САЩ за август. Очаква се основният показател ще отскочи след резкия спад през юли.

Администрацията за енергийна информация в САЩ (EIA) ще публикува седмичния доклад за изменението на петролните резерви – в 17:30 ч. В полунощ централните банкери на Нова Зеландия ще публикуват решението си за монетарната политика в страната. Не се очакват сериозни промени. На последната си среща банкерите запазиха планираното време за първото повишение на лихвите през първото тримесечие на 2020 г. и изразиха безпокойство от поскъпващото „киви“. В четвъртък, 28 септември, ще очакваме данните за индекса на потребителските цени в Германия за септември. Прогнозите са да се запазят нивата от предходния месец.

Малко по-късно излиза важният втори прочит на данните за БВП на САЩ за второто тримесечие. Властите в страната ще публикуват и данни за първоначалните молби за помощи от безработни за последната седмица. В последния работен ден на седмицата, още по време на азиатската сесия, ще бъдат публикувани данните за потребителската инфлация в Япония. Те са принципно най-сериозната причина за притеснения от страна на Японската централна банка, тъй като инфлацията все още остава далеч от целта на банката от 2%.

В обедните часове пък се чакат и предварителните данни за индекса на потребителските цени в еврозоната. Едно евентуално повишение на този показател би било добра новина за Европейската централна банка (ЕЦБ), която трябва да обяви бъдещото на програмата за количествени улеснения през октомври. 

В следобедните часове в САЩ ще излязат данните за личните разходи и приходи, както и за личните потребителски разходи (PCE) за август. PCE е параметър за инфлация, който се следи отблизо от ФЕД, а очакванията са за леко повишение спрямо юли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:56 | 13.09.22 г.
fallback