ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Калин Георгиев
Доларът се понижи в сряда до най-ниското си ниво за последните шест месеца. Причина за негативното представяне на зелените пари бяха очакванията на инвеститорите, свързани с публикуването на протокола от последното заседание на Федералния резерв. След публикуването на протокола стана ясно, че от Фед подкрепят плана за намаляване на годишния баланс, който към момента възлиза на 4.5 трлн. долара. Това ще донесе спокойствие за пазарните участници, тъй като те не бяха сигурни дали Фед ще предприеме агресивни действия, свързани с орязването на огромния баланс, който има към настоящия момент. По отношение на повишаването на лихвените нива, голяма част от членовете на FOMC са на мнение, че в скоро време централната банка ще трябва да повиши лихвите. Фючърсите по федералните фондове показват 83% вероятност Федералния резерв да повиши лихвените нива на заседанието през юни.
Доларовият индекс, показващ представянето на щатската валута спрямо кошницата от шест основни валути, отстъпи с 0.3 на сто до 96.95 пункта. Еврото успя да поскъпне спрямо зелените пари с 0.21%, достигайки 1.1207 долара за едно евро. "Доларът понесе доста загуби през изминалия месец", каза Минх Транг, валутен трейдър в Silicon Valley Bank. "Към момента не се забелязват силни насочени движения в една от двете посоки, тъй като липсва важна икономическа новина, която да повлияе върху пазара по един или друг начин", заяви още Транг.
Канадският долар нарасна с 0.8%, достигайки 1.3413, след като от Канадската централна банка запазиха основния лихвен процент без промяна на ниво от 0.50%. От институцията заявиха, че сегашното ниво на основната лихва е подходящо. Очакванията на централната банка са за по-умерен икономически растеж през второто тримесечие.
Златото се възползва от слабостта на американската валута и поскъпна, приключвайки деня с ръст от 0.33% до 1254.94 долара за тройунция. Фючърсите със срок на доставка през юни нараснаха с 2.40 долара, достигайки 1253.10 долара за тройунция. Жълтият метал е особено чувствителен, когато става дума за повишаване на основния лихвен процент. Високите очаквания за повишение на основната лихва през следващия месец, както и за друго повишение до края на годината оказват негативен ефект върху златото, задържайки го под ключовата съпротива на 1300 долара. Сред останалите благородни метали, среброто нарасна с 0.7 на сто до 17.15 долара за тройунция, а платината се покачи с 0.73% до 946.90 долара. Единствено паладият завърши търговията на червено, отстъпвайки до 765.20 долара.
Петролните министри на Ирак и Иран, които са съответно втората и третата най-голяма страна производител на петрол в 13-членния ОПЕК, изразиха готовност да подкрепят удължаване на споразумението за ограничен добив на петрол. Министрите на двете страни подкрепят удължаване на петролното споразумение до първото тримесечие на 2018 година. Мненията на тези две страни имат важно значение, тъй като без тяхното съгласие трудно би могло да бъде постигнато споразумение. Петролът поевтиня в сряда въпреки положителните данни за запасите в САЩ. За седмицата до 19 май петролните запаси отвъд океана са намалели с 4.4 млн. барела. Предварителните прогнози на анализаторите бяха за спад от 0.720 млн. барела. Черното злато отстъпи с 11 цента до 51.36 долара за барел. Сорт Брент също завърши на червена територия, поевтинявайки с 19 цента до 53.95 долара.
Фондовите пазари в САЩ завършиха сесията на зелена територия, подкрепени от новината, че Федералния резерв ще даде старт на свиването на огромния баланс, достигащ 4.5 трлн. долара. Индексът S&P 500 се покачи с 0.25% до 2404 пункта. Dow Jones нарасна с 0.36% до 21 012. С най-силно представяне в индекса бяха акциите на Goldman Sachs и General Electric. Nasdaq се повиши с 0.4 на сто до 6163 пункта. "Има две главни причини за силното представяне на пазара. Първата е свързана със силните данни за печалби на компаниите. Втората причина са смесените икономически данни. Докато виждаме такива смесени данни вероятно и настоящия търговски диапазон ще се запази", заяви Фил Бланкато, CEO в Thalmann Asset Management.
В Европа водещите индекси имаха смесено представяне. Stoxx Europe 600 се покачи леко с 0.09 на сто. Повечето от европейските борси бяха на негативна територия, след като CAC 40 и DAX 30 спаднаха с 0.13 на сто. Британският FTSE 100 се повиши с 0.4% до 7515 пункта. Акциите на транспортните компании се представиха най-силно, завършвайки търговията с ръст от 0.84%. Ценните книжа на TUI AG, easyJet и Ryanair поскъпнаха с над 2%. Изпълнителният директор на Ryanair е заявил пред Reuters, че данните за печалбата на компанията за последното тримесечие ще надмине предварителните очаквания на анализаторите.
Днес предстои публикуване на данните за прогнозния брутен вътрешен продукт за Великобритания. По-късно през деня ще бъдат обявени и данните за молбите за помощи за безработица в САЩ за седмицата до 20 май. Предварителните прогнози са за 236 000 новоподадени молби.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
AUD/JPY
На 19 май публикувахме идея за покупка:
„Двойката има потенциал за покачване. Индикациите за нарастване силата на биковете са изцяло технически. Имаме сравнително разкривена „обърната глава с рамене“, ако купим, е добре да затворим 70% от експозицията си около 82.955. Изключително плитък толеранс за 70% от покупките, за да гарантираме добър мениджмънт, останалата част затваряме след достигане на 83.500 или по-високо.“
След известна консолидация около 82.955 йената се обезцени спрямо австралиеца и двойката достигна нашата крайна цел, позицията е затворена според първоначалната идея от 19 май.
USD/JPY
На 5 май публикувахме следния коментар: „При тази двойка, положителните данни биха подпомогнали биковете, това ще доведе до пробив на канала във възходяща посока. Има трейдъри, които считат корекцията за флаг (потвърждаваща фигура), но според нас това е стандартна корекция с хармонични движения. Пробив над локалния максимум няма да бъде възприет като бичи сигнал на техническа база. Нужно е да видим импулс, корекция и тогава да търсим покупки – разбира се на фона на положително NFP.“
NFP показаха положителен отскок и доларът поскъпна. Предположенията ни за липса на достатъчно интерес към двойката бяха напълно точни. Цената се покачи моментно и коригира дълбоко, би следвало да купуваме. Този ход, обаче не е препоръчителен, тъй като според нашия анализ, фокусът в момента не е върху щатската валута. По-добре ще бъде да изчакаме предварителните данни за брутния вътрешен продукт и ако те се окажат достатъчно оптимистични, да търсим покупки. Миналата седмица CPI се оказа малко под очакванията, а това отлага покупките в търсене на идеалния момент.
AUD/NZD
На 11 май публикувахме следния коментар за двойката: „Тук ситуацията малко се различава от горната двойка. Австралийският долар е изправен пред циклична корекция, във възходяща посока, спрямо кошницата от валути. Това ще подпомогне купувачите на двойката. Тук рискът е малко по-нисък спрямо GBPNZD и може да се търгува с по-големи обеми.“
На 18 май публикувахме следното продължение: "Оценката на риска се оказа правилна и GBPNZD не успа да регистрира адекватен импулс, докато AUDNZD днес отскочи уверено във възходяща посока. След тест на нивото около 1.07056 и отчитане на спад на безработицата австралийския долар поскъпна спрямо кошницата от валути. В момента двойката ни дава добри възможности да затворим 50% и повече от дългата позиция, отворена при 1.07056."
Към днешна дата целта ни от 1.07998 новозеландски за австралийски долара е достигната и дългата позиция е затворена на печалба.