fallback

Еврото записа трета поредна губеща седмица

Доларът удари двуседмично дъно спрямо японската йена на фона на съмненията на пазарните играчи за предстоящата данъчна реформа в САЩ

10:45 | 27.02.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Александър Божинов

Измина поредната добра седмица за американските акции. Макар че затвориха на неутрална територия в петък, основните индекси в САЩ записаха рекордна печеливша серия. Някои от инвеститорите вече се питат дали това рали все още е подкрепено от фундамент и колко още би следвало да продължи. Доларът удари двуседмично дъно спрямо японската йена на фона на съмненията на пазарните играчи за предстоящата данъчна реформа в САЩ. Еврото приключи деня с понижение от 0.2% спрямо зелените пари, записвайки по този начин трета поредна губеща седмица. Инвеститорите продължават да търсят сигурност за активите си, купувайки злато. Благородният метал достигна цена от 1 257 долара за унция, което е 3-месечен връх. Макар че глобалните рискове отново натежават над финансовите пазари, изглежда светът определено се отърси от кризата, а водещите икономики са в подем. По-голямата част от рисковете са с ясно изразен политически, а не икономически характер.

В петък интерес за инвеститорите представляваха данните за инфлацията в Канада на месечна база, които сериозно надхвърлиха очакванията. Видяхме най-сериозно покачване за последните две години. Скок в цената на експортния петрол е допринесъл за добрия растеж на цените от 0.9% при очаквани едва 0.3%. Получихме и интересен коментар от гуверньора на Австралийската централна банка Филип Лоу. В реч пред долната камара на австралийския парламент банкерът постави под въпрос конкурентоспособността на една данъчна система, събираща сравнително по-нисък корпоративен данък в световен план. Лоу постави под съмнение въздействието на подобна мярка върху размера и увеличението на съвкупните инвестиции, заявявайки, че единственото, което се постига, е безкрайно местене на капитал от страна в страна. По този начин банкерът индиректно атакува концепцията, на която залагат новите управляващи във Вашингтон.

Уикендът донесе информация, която определено ще се отрази на оценката на рисковете. Международният валутен фонд намира все по-убеден критик в лицето на Германия. Организацията отдавна е силен застъпник на програма за опрощаване на гръцкия дълг. Припомняме, че Германия е страната, която влага най-много средства в Европейския стабилизационен механизъм - фонда за финансово стабилизиране на страните от еврозоната. Заместник-министърът на финансите на Германия заяви в прав текст в интервю в неделя, че подобно опрощаване на дълг не може и няма да има. Изказването идва, след като в понеделник Атина се разбра с кредиторите за още реформи. Евентуална невъзможност на Гърция да изплаща задълженията си би могла да доведе до края на членството ѝ в еврозоната, което е една от най-големите заплахи пред ЕС и към момента.

От пресконференция във Вашингтон в неделя получихме информация за първото предложение на Доналд Тръмп за изменение в бюджета, което се очаква да направи във вторник. Изненадващото е, че много програми за социална защита и осигуряване ще останат непокътнати засега. 45-ият президент на САЩ е яростен противник на повишените от Барак Обама помощи за безработица, както на Obamacare. В реч пред Сената във вторник се очаква да чуем началните идеи, свързани с намаляването на данъците за средната класа, както и корпоративния данък. Плановете са данъчната система да бъде опростена като цяло, а идеята е, че в комбинация с ниски данъци американските компании ще са много по-конкурентни на глобално ниво, което ще върне обратно работни места в САЩ - една от основните цели в програмата на Тръмп.

На пазара на енергийни ресурси петролът беше сериозно натиснат от покачващите се вече няколко седмици петролни запаси на САЩ. Падежът на фючърсни договори на сорта Brent на 28-и този месец също оказа негативно влияние. Освен това добивът на шистов петрол в САЩ нараства от известно време. Очакваше се, че шистовите производители в страната ще се активизират, когато цената на суровината влезе в рейндж 50-55 долара за барел. Въпреки негативните фактори, цената завърши седмицата при 53.99 долара, или 1.1% увеличение. Неочаквано, страните от ОПЕК спазват съвестно договорките помежду си и това ребалансира пазара. Ако погледнем цената, ще видим, че има стабилен растеж в цената още от ноември, когато беше постигнато споразумението за ограничаване на добива.

Американските индекси отново записаха печеливша седмица. Технологичният NASDAQ се представи най-добре през деня, записвайки 0.41% повишение. Мнозина вече смятат, че "ефектът Тръмп" вече е изчерпан на капиталовия пазар и е логично да видим краткосрочна корекция. Повечето от щатските акции бяха на червена територия през по-голямата част от петъка. Въпреки това добрият фундамент доведе до повишение в края на сесията. Индустриалният Dow Jones затвори на 20 824 пункта, с повишение минималните 0.02 процента. Широкият S&P добави 3.94 пункта, до нивото 2 351.16. Важно е да се посочи, че ако очакванията на пазара за бъдещите стимули се разминат дори малко с реалността, корекцията е неизбежна и има потенциал да е по-дълбока. Европейските борси затвориха с понижение в петък. За това допринесоха по-слаби от очакваното финансови отчети, както и спад в цената на някои базови стоки. Германският DAX30, както и френският му аналог CAC40 записаха резки корекции, понижавайки се със съответно 0.94 и 1.2 процента.

Определено най-зорко наблюдаваното събитие през идващата седмица ще бъде речта на Тръмп пред Сената във вторник. Според пазарните участници е крайно време новият президент да внесе яснота относно инфраструктурните си проекти и данъчната реформа. От предварителна информация става ясно, че в речта ще бъде дадена известна доза яснота по тези въпроси. В голяма степен ралито, което видяхме в последните месеци, се дължеше на обещанията за тези две неща. Пазарните анализатори коментираха, че пазарът има изключително високи очаквания за тях на този етап и дори леко разочарование при данните може да доведе до прибиране на печалби и корекции. Може би ще имаме повече яснота и относно монетарната политика на водещата световна икономика. Изявлението на председателя на Фед Джанет Йелън в петък ще прикове вниманието на инвеститорите по цял свят. Напоследък Йелън сякаш дава противоречащи мнения с всяко свое изказване. През седмицата ще видим и изказвания от членовете на комисията по парична политика Робърт Калпан, Чарлз Еванс, Джеръм Пауъл и Стенли Фишер, което може да позволи да формираме по-пълна оценка. Това са почти половината членове на комитета от 12 души, а изказванията им ще са в понеделник и в петък.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

BUND

На 23 декември публикувахме: "На 29 ноември публикувахме следния коментар за инструмента: „Облигацията достигна диагоналната подкрепа, началото ѝ е дъното от септември 2013 г. Това е трендлинията на 3-годишен тренд, която представлява подкрепа от сериозна величина. Въпросът е, ще успее ли тя да удържи корективното поевтиняване на инструмента или мечките все още са твърде силни и техните отрицателни настроения ще задълбочат понижението. Независимо от всичко BUND остава с добри възможности и добра цена за търсене на нови дълги позиции. За момента само наблюдаваме ситуацията и търсим подходящ момент за покупки, първоначално с малки обеми.“

На 9 декември Европейската централна банка обяви решението си за удължаване на количествените улеснения. Ще се изкупуват облигации на стойност от 60 млрд. долара месечно до декември 2017 г. Това е подходящ контекст за покупки на BUND. Именно това решение бе важно за нас, когато публикувахме анализа на 29 ноември. Възможно е да видим ускорение на цената, но ако тя коригира ще бъде добра възможност да купят всички, които са пропуснали момента с изявлението на ЕЦБ.“

Към момента инструментът се движи по план и през последните седмици регистрира значителен ръст. Първата сериозна съпротива, очакваме да бъде около историческия връх. Ако облигацията достигне нива около 166.500 ще започнем частично свиване по дългите позиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:56 | 08.09.22 г.
fallback