IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Администрацията на Доналд Тръмп атакува и Германия

Берлин използва „силно подцененото евро“, за да експлоатира САЩ и европейските си партньори, смята главният икономически съветник на президента Питър Наваро

11:06 | 01.02.17 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Главният икономически съветник на президента Доналд Тръмп Питър Наваро (<em>първият вдясно). Снимка: Ройтерс</em></p>

Главният икономически съветник на президента Доналд Тръмп Питър Наваро (първият вдясно). Снимка: Ройтерс

След Мексико и Китай новите власти в САЩ атакуваха следващ важен търговски партньор – Германия. Главният икономически съветник на президента Доналд Тръмп Питър Наваро обвини в материал на Financial Times германците, че използват сравнително ниския курс на еврото за свое предимство за сметка на САЩ и европейските партньори. Освен това според него Германия е главното препятствие пред сключването на търговското споразумение между европейския блок и САЩ.

Наваро казва пред Financial Times, че еврото е като „имплицитна германска марка", чиято ниска стойност дава на Германия предимство пред основните ѝ търговски партньори. Неговите възгледи показват, че новата администрация ще се фокусира върху валутите като част от своя подход за спъване на търговските връзки с други държави, коментира изданието. 

Като отклонение от досегашната политика на САЩ Наваро посочва Германия като една от основните пречки пред търговската сделка на САЩ с ЕС и обяви преговорите с блока за споразумението между ЕС и САЩ, известно под името Трансантлатическо партньорство за търговия и инвестиции (TTIP), за мъртви.

„Една голяма пречка за разглеждане на TTIP като двустранна сделка е Германия, която продължава да се възползва от другите страни в ЕС, както и от САЩ с „имплицитната германска марка", която е грубо подценена", казва Наваро. „Германският структурен дисбаланс в търговията с останалата част от ЕС и САЩ подчертава икономическата хетерогенност (многообразие, бел. ред.) в рамките на ЕС - ерго, става дума за една многостранна сделка, предрешена като двустранна".

Големият търговски излишък на Германия със САЩ и редица страни от еврозоната се критикува отдавна от Брюксел и Вашингтон, като двете столици призовават Берлин да стимулира вътрешното търсене, за да възстанови баланса на своята икономика.

Критиците твърдят, че Берлин непропорционално се възползва от слабостта в останалата част от еврозоната, която държи еврото на по-ниска стойност в сравнение с други регионални валути, като швейцарския франк. Това от своя страна прави германския износ по-евтин на чужди пазари като Китай и САЩ.

Въпреки тези различия дебатите по германската икономическа политика по време на управлението на Барак Обама бяха обгърната в дипломатическа реторика. Коментарите на Наваро сега подчертават нарастващото желание от страна на администрацията на Тръмп да се противопостави на лидерите на ЕС и особено на германския канцлер, коментира FT.

Администрацията на Тръмп осъди вече предполагаеми валутни манипулации от някои от своите търговски партньори.

На среща с фармацевтични мениджъри във вторник Тръмп обвини Япония и Китай, че използват паричната политика, за да продължат "девалвацията", с която да получат търговски предимство за сметка на САЩ. Тръмп критикува силно и досегашната икономическа политика на САЩ.

„Нашата държава е толкова лошо управлявана, че нямаме никаква представа от обезценяване.  Вижте какво прави Китай и какво правеше Япония през последните години“, заяви Тръмп. Другите държави са играели на пазара на златото и са обезценявали валутите си, докато „ние си висяхме тук като отбор от глупаци“, коментира президентът.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел отговори на атаката на Наваро, заявявайки, че Германия не може да повлияе на еврото. На пресконференция в Стокхолм със Стефан Льовен, министър-председател на Швеция, Меркел поясни, че Германия винаги е „подкрепяла една независима Европейска централна банка, както и независима Бундесбанк, още когато нямаше евро. Затова няма да влияем на действията на ЕЦБ“, подчерта канцлерът. Германските предприятия се опитват да се наложат на глобалните пазари с конкурентни продукти и честна надпревара, поясни тя. 

Отговор последва и от германското икономическо министерство:

„Наистина германските продукти се възползват от ниския обменен курс на еврото спрямо долара, което тенденциозно дърпа износа напред. Този ефект обаче сега се свръхкомпенсира от ръста на цените на суровините“, се казва в изявление на говорител на германското Министерство на икономиката, цитирано от DPA. Според него големият търговски излишък на Германия е и израз на високата конкурентоспособност на германската икономика. „През миналата година високият излишък се дължи отчасти и на падането на цените на петрола“, пояснява говорителят.

Германският излишък в търговията със стоки и капиталовите потоци с други страни се е повишил до рекордното ниво от почти 300 млрд. долара, показват последните изчисления на мюнхенския Институт за икономически изследвания (Ifo) за 2016 г. По този начин Германия надмина отново Китай, който беше лидер през предходната година.

Излишъкът от 8,6% от икономическото производство е много по-висок от заложения от Европейската комисия лимит от 6%. Министерството на икономиката оцени дисбаланса в понеделник като „висок, но не прекалено висок“. Въпреки това правителството на Германия очаква излишъкът да намалее през текущата година, например поради увеличаването на цените на петрола.

По данни на Ifo през 2016 г. с минус от 478 млрд. долара САЩ  отново са страната с най-голям дефицит по текущата сметка в света. Според Министерството на икономиката на Германия около 44% от излишъка на Германия се дължат на операции и сделки със САЩ и Великобритания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 21 rate down comment 8
KPetkov
преди 7 години
Как се стимулира вътрешно търсене? При положение, че германците са едни от най-богатите в света и не са вътрешно стимулирани, кави са предложенията това да се случи? Май ще махаме свободния пазар. Нещо не работи последните 20-30 години. СТО да забранят германците да изнасят 2-3 години :)"като двете столици призовават Берлин да стимулира вътрешното търсене, за да възстанови баланса на своята икономика."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 29
Vesko94
преди 7 години
Казаха им го на немците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 37
power grid
преди 7 години
Ха ха ха яловата баба Меркелица я забраха отсекъде.Путин я такова немците я таковат а са и чичо Дончо и го натовари отзаде...Ха ха ха айде бабишкерата да си заминава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 27
majnata
преди 7 години
"Меркел поясни, че Германия винаги е подкрепяла една независима Европейска централна банка, както и независима Бундесбанк, още когато нямаше евро. Затова няма да влияем на действията на ЕЦБ, подчерта канцлерът. Германските предприятия се опитват да се наложат на глобалните пазари с конкурентни продукти и честна надпревара, поясни тя. "Напрао се разплаквам...такава несправедливост от страна на Тръмп...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още