След Мексико и Китай новите власти в САЩ атакуваха следващ важен търговски партньор – Германия. Главният икономически съветник на президента Доналд Тръмп Питър Наваро обвини в материал на Financial Times германците, че използват сравнително ниския курс на еврото за свое предимство за сметка на САЩ и европейските партньори. Освен това според него Германия е главното препятствие пред сключването на търговското споразумение между европейския блок и САЩ.
Наваро казва пред Financial Times, че еврото е като „имплицитна германска марка", чиято ниска стойност дава на Германия предимство пред основните ѝ търговски партньори. Неговите възгледи показват, че новата администрация ще се фокусира върху валутите като част от своя подход за спъване на търговските връзки с други държави, коментира изданието.
Като отклонение от досегашната политика на САЩ Наваро посочва Германия като една от основните пречки пред търговската сделка на САЩ с ЕС и обяви преговорите с блока за споразумението между ЕС и САЩ, известно под името Трансантлатическо партньорство за търговия и инвестиции (TTIP), за мъртви.
„Една голяма пречка за разглеждане на TTIP като двустранна сделка е Германия, която продължава да се възползва от другите страни в ЕС, както и от САЩ с „имплицитната германска марка", която е грубо подценена", казва Наваро. „Германският структурен дисбаланс в търговията с останалата част от ЕС и САЩ подчертава икономическата хетерогенност (многообразие, бел. ред.) в рамките на ЕС - ерго, става дума за една многостранна сделка, предрешена като двустранна".
Големият търговски излишък на Германия със САЩ и редица страни от еврозоната се критикува отдавна от Брюксел и Вашингтон, като двете столици призовават Берлин да стимулира вътрешното търсене, за да възстанови баланса на своята икономика.
Критиците твърдят, че Берлин непропорционално се възползва от слабостта в останалата част от еврозоната, която държи еврото на по-ниска стойност в сравнение с други регионални валути, като швейцарския франк. Това от своя страна прави германския износ по-евтин на чужди пазари като Китай и САЩ.
Въпреки тези различия дебатите по германската икономическа политика по време на управлението на Барак Обама бяха обгърната в дипломатическа реторика. Коментарите на Наваро сега подчертават нарастващото желание от страна на администрацията на Тръмп да се противопостави на лидерите на ЕС и особено на германския канцлер, коментира FT.
Администрацията на Тръмп осъди вече предполагаеми валутни манипулации от някои от своите търговски партньори.
На среща с фармацевтични мениджъри във вторник Тръмп обвини Япония и Китай, че използват паричната политика, за да продължат "девалвацията", с която да получат търговски предимство за сметка на САЩ. Тръмп критикува силно и досегашната икономическа политика на САЩ.
„Нашата държава е толкова лошо управлявана, че нямаме никаква представа от обезценяване. Вижте какво прави Китай и какво правеше Япония през последните години“, заяви Тръмп. Другите държави са играели на пазара на златото и са обезценявали валутите си, докато „ние си висяхме тук като отбор от глупаци“, коментира президентът.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел отговори на атаката на Наваро, заявявайки, че Германия не може да повлияе на еврото. На пресконференция в Стокхолм със Стефан Льовен, министър-председател на Швеция, Меркел поясни, че Германия винаги е „подкрепяла една независима Европейска централна банка, както и независима Бундесбанк, още когато нямаше евро. Затова няма да влияем на действията на ЕЦБ“, подчерта канцлерът. Германските предприятия се опитват да се наложат на глобалните пазари с конкурентни продукти и честна надпревара, поясни тя.
Отговор последва и от германското икономическо министерство:
„Наистина германските продукти се възползват от ниския обменен курс на еврото спрямо долара, което тенденциозно дърпа износа напред. Този ефект обаче сега се свръхкомпенсира от ръста на цените на суровините“, се казва в изявление на говорител на германското Министерство на икономиката, цитирано от DPA. Според него големият търговски излишък на Германия е и израз на високата конкурентоспособност на германската икономика. „През миналата година високият излишък се дължи отчасти и на падането на цените на петрола“, пояснява говорителят.
Германският излишък в търговията със стоки и капиталовите потоци с други страни се е повишил до рекордното ниво от почти 300 млрд. долара, показват последните изчисления на мюнхенския Институт за икономически изследвания (Ifo) за 2016 г. По този начин Германия надмина отново Китай, който беше лидер през предходната година.
Излишъкът от 8,6% от икономическото производство е много по-висок от заложения от Европейската комисия лимит от 6%. Министерството на икономиката оцени дисбаланса в понеделник като „висок, но не прекалено висок“. Въпреки това правителството на Германия очаква излишъкът да намалее през текущата година, например поради увеличаването на цените на петрола.
По данни на Ifo през 2016 г. с минус от 478 млрд. долара САЩ отново са страната с най-голям дефицит по текущата сметка в света. Според Министерството на икономиката на Германия около 44% от излишъка на Германия се дължат на операции и сделки със САЩ и Великобритания.
преди 7 години Може би говори глупости :)В Германия е достатъчно евтино, за да си харчели парите навън. Причините са други. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Преди време при Обама това беше прикрито и завоалирвано, сега вече всичко си е ясно - глобална икономическа война от типа "всеки за себе си". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Те просто поддържат долара 1 към едно с еврото и затова почнаха да говорят такива "неща". Истината е че няма реален валутен пазар, защото валутата към която търгуват е закована и те не знаят какво да направят за да я отвържат. Другата истина е че са скрънзи които не искат ЦБ на държавите с прекалено надценени валути да напечатат просто едни планини от пари и да ги подарят на хората, а не да им ги дадат в заем. Затова хората и в Европа и в САЩ трябва да ги свалят с камъни от власт, те постоянно имитират промени и Тръмп е поредната имитация - менте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Те просто поддържат долара 1 към едно с еврото и затова почнаха да говорят такива "неща". Истината е че няма реален валутен пазар, защото валутата към която търгуват е закована и те не знаят какво да направят за да я отвържат. Другата истина е че са скрънзи които не искат ЦБ на държавите с прекалено надценени валути да напечатат просто едни планини от пари и да ги подарят на хората, а не да им ги дадат в заем. Затова хората и в Европа и в САЩ трябва да ги свалят с камъни от власт, те постоянно имитират промени и Тръмп е поредната имитация - менте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аруба е холандска федеративна територия, а не испанска. Може би имаш в предвид Ибиса? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Със закон ли да ги задължат или просто така, защото така мислиш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сганта , ти ше си от първите ушили се с "изгодни" кредити , дето ше захапят сапа на лопатата ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Какъв по-голям стимул от това да ти отпускат ипотечен кредит на 1-2% лихва фиксирано за 25-30 години?Меркел лично да им раздава по 100 бона на ръка от търговският излишък ли?Много хорица не разбират, че в съвременния свят е свършено с монетаризма - е освен, ако не искаш да се превърнеш във венецуела де - вода гази, жаден ходи. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Велтмайстерът по износа ше духне супата тоя път. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Американците това казват. Доколкото разбрах от статията обаче, е че ако германците бяха задържали марката курсът щеше да е нещо от порядъка на 2-3 долара за марка, а не както сега 1.06 към 1. Затова е и цялата шумотевица. Проблемът обаче е и в по-добрата производителност и по-качествените немски продукти. За да наваксат американците ще трябва да вкарат бърза мисъл и високи вносни мита върху крайни изделия от ЕС, Китай и други държави иначе нямат да имат голям шанс на свободния пазар скоро. Същото са правили и преди 70-те години, така че имат хора, които ги разбират тези неща. Засега изглежда че натам са се насочили.Ще видим до една-две години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар