От началото на януари турската лира загуби 9% от стойността си. Това развитие съживява мрачните спомени за турската финансова криза от началото на новото хилядолетие: през 2001, след драстично обезценяване на лирата, страната изпадна в тежка криза, която продължи няколко години и бе преодоляна благодарение на строги финансово-политически мерки, пише в свой анализ за Deutsche Welle Арам Екин Дуран.
Ето, че сега последните политически сътресения в Турция и отслабващият икономически ръст отново подкопават доверието. Пред ДВ турски компании изразиха безпокойството си от това, че сривът на лирата застрашава инвестициите и икономическия растеж. През третото тримесечие на 2016 турската икономика отбеляза спад - за първи път от кризисната 2009 година насам.
Очакваното повишаване на лихвите в САЩ и докладът на рейтинговата агенция "Мудис" за проблемите на турската икономика доведоха до рекордно обезценяване на турската лира: на 9 януари стойността ѝ падна до 3,77 за един щатски долар. На следващия ден отрицателното развитие се запази и лирата падна до 3,89 спрямо долара (4,07 за 1 евро). За сравнение: миналото лято курсът се движеше под 3 лири за долар.
Турската лира е под натиск поради различни причини. От една страна - заради растящите регионални напрежения, а от друга - поради политическата нестабилност в страната след потушения опит за преврат миналото лято. Друг фактор е растящият курс на американския долар след изборната победа на Доналд Тръмп. Всъщност турската лира отбеляза спад и в стойността си спрямо валутите на други страни с бързорастяща икономика.
Преди няколко дни турската Централна банка се намеси и разхлаби предписанията за валутните резерви - на турските банки им беше разрешено да държат по-малки резерви в долари и да продават валута. Само от тази мярка във финансовата система на страната бяха вкарани 1,5 милиарда долара. Само че това не доведе до успокояване на ситуацията. Затова и Централната банка обяви предприемането на още мерки.