Едва вторият ден е, откакто борсите в Турция работят през 2017 г., но турските активи вече изпитват лоша година, пише в свой анализ Bloomberg.
Турската лира регистрира най-голям спад от всички по-важни международни валути, след като през миналия месец инфлацията достигна 8,53%, което е с 53 базисни пункта над ключов за държавата лихвен процент. Това се отрази негативно върху доходността на турските активи, които и без това са поставени под напрежение заради растящите проблеми със сигурността.
„Обезценяването на валутата, което започна от края на септември, изисква лихвите да се повишат с поне 200 базисни пункта, за да се поддържа реалният лихвен процент стабилен“, казва икономистът Инан Демир от базираната в Лондон Nomura International Plc. “Покачването на лихвения процент трябва да е още по-голямо, за да се подкрепи доходността на лирата“, добавя той.
Централната банка на страната, която е под правителствен натиск да намали лихвите, за да се стимулира икономическият растеж, въпреки че равнището на инфлацията в страната е над предвиденото, вече повиши горния рейндж за коридора на трите основни лихви с 25 пункта през ноември. През същия месец тя повиши лихвата по едноседмичните рефинансиращи операции с 50 базисни пункта до 8%, за първи път от 2014 г. насам.
Възможно е да има рязко забавяне на инфлацията в Турция през януари заради въведеното през миналия месец повишаване на данъците и акцизите на тютюневите и алкохолни изделия. Това смята анализаторът от Odeabank AS Сакир Туран, който успя да предвиди годишната и месечна инфлация в Турция.
Банката обаче може да реши да не взема конкретни решения, тъй като покачването на цените бе очаквано то бе в очакван от банката размер, смята Туран.