Доналд Тръмп не беше добър към златото.
След като благодордият метал започна 2016 г. с перспективи да стане най-обещаващата суровина, сега ситуацията е различна. Инвеститорите отдръпват вложенията си в злато с най-бърз темп от три години насам, пише Bloomberg.
През изминалия месец борсово търгувани фондове (ETF), обезпечени с ценни метали, отчетоха нетен отлив в размер на 6,24 млрд. долара, след като цената на златото се срина до 10-месечно дъно. В същото време ETF-ите, обвързани с акции на капиталовите пазари, се радват на приток на инвестиции в размер на 75,8 млрд. долара, което тласна индекса Standard & Poor’s 500 до исторически връх.
ETF-ите върху благородни метали все още обаче отчитат нетен приток за година в размер на 26,4 млрд. долара. Отливът на средства започна около изборите за американски президент.
Фонд мениджърите намират по-добра възвръщаемост на други места, например акциите и долара, които поскъпват. Доходността по държавните облигации се повишава на фона на нарастващите очаквания Федералният резерв на САЩ да повиши лихвените проценти. Всичко това прави притежаването на злато и сребро по-малко привлекателно, защото за тях не се изплащат дивиденти.
„Трудно е да се върви срещу инерцията на спад при златото и рали при акциите“, обяснява Лара Магнюсън, портфолио мениджър в базираната в Калифорния Altegris Advisors LLC.
Златото преживяваше успешен период през 2016 г., докато Тръмп не беше избран за президент. Преди това цената на цветния метал нарасна с 20%, насочвайки се към първия си годишен ръст от 2012 г. на фона на знаците, че лихвените проценти ще останат ниски.
Това даде тласък на инвестиции в ETF-и върху благородния метал, които привлякоха 13,6 млрд. долара през първото тримесечие на годината - най-голямото равнище през последните седем години, според данни на Bloomberg Intelligence.
След изборното рали обаче перспективите пред златото се влошават. В Ню Йорк фючърсите върху жълтия метал поевтиняха с 8,1%, докосвайки 10-месечно дъно от 1 158,60 долара, за тройунция в понеделник.
Обещанието на Тръмп да намали данъците и да увеличи разходите за инфраструктура с цел засилване на икономиката беше приет от някои инвеститори като бича перспектива за по-рисковите активи.
През ноември инвеститори са изтеглили 4,67 млрд. долара от ETF-и върху златото - най-големият отлив от май 2013 г., показват данни на Bloomberg Intelligence. Това доведе до 3,6 млрд. долара загуба за всички ETF-и върху суровини.