ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов
Администрацията за енергийна информация на САЩ за петролните резерви отчете спад от 4 млн. барела през вчерашния ден, докато очакваните прогнози бяха за спад от 1 млн. барела. Индикаторът за петролните запаси измерва промяната в броя барели от петролни запаси на компаниите за предходната седмица. Тези данни доведоха до рязко покачване на лекия суров петрол с около 4% до 49.51 долара за барел, докато сорта Брент поскъпна до 50.11 долара за барел. Поскъпването на петрола е засилено и от новините за възможна стачка на 750 служители от 7 петролни и газови находища в Норвегия. Тези находища отговарят за около 18% от добива на петрол и за 17% от добива на газ в страната. Цената на щатския долар също спомогна за продължаващото покачване на цените на суровината.
Щатският долар загуби около 0.4% от цената си, като се търгуваше на ниво от 1.1121 за 1 евро. По този начин пазарите си поеха дъх и прибраха част от печалбите си, натрупани около вота във Великобритания, който вече не предизвиква такова притеснение у инвеститорите. Голяма част от специалистите се насочиха към по-рискови инвестиции. От своя страна доларовият индекс загуби 0.6% от стойността си и се търгуваше на ниво от 95.672 пункта.
Зелените пари поевтиняха и спрямо японската йена през вчерашния ден, след като отстъпиха с 0.1% и се търгуваха за 102.78 йени. Породилите се притеснения за интервенция на валутните пазари от страна на Японската централна банка (ЯЦБ) доведоха до леко отдръпване от йената. След излезлите вчера данни за спад в продажбите на дребно в Япония с 1.9% през месец май на годишна база, в пазарните участници все повече нараства притеснението за възможна интервенция от страна на ЯЦБ. Слабите данни подчертават предизвикателството пред властите в Токио да насърчат потребителските разходи и да съживят икономиката. Поскъпването на йената през тази година навреди на износа, корпоративните печалби и капиталовите разходи, като то бе породено от пазарните сътресения след референдума във Великобритания. Това своя страна увеличава проблемите пред институциите в Токио, тъй като инвеститорите се насочват към активи убежища, каквато е японската йена.
Американските индекси също бяха повлияни от поскъпването на петролните пазари, като Dow Jones и S&P 500 записаха ръстове съответно с 1.6% и 1.7%, като по този начин изтриха загубите си през годината.
През днешния ден пазарните участници ще очакват данните за баланса по текущата сметка на Великобритания, която отразява тримесечното изменение в стойностите за внос и износ, паричните потоци и сектора на услугите. Индикаторът за молбите за помощи за безработица в САЩ е друг индикатор, очакван от инвеститорите, като се очаква повишение от 259 000 на 267 000 молби. Измерителят отразява броя на безработните, които за първи път се регистрират за обезщетения за безработни, за периода на предходната седмица.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
GBP/NZD
Новозеландският долар е изправен пред необходима корекция спрямо кошницата от валути, което от своя страна ще доведе до поскъпване на двойката. Това ще бъде изключително рискова покупка, ако решим да се възползваме от поевтиняващия новозеландски долар. Към момента низходящият импулс не се е изчерпал напълно и е добре да се изчака още. Относно лирата - тя се обезцени до 30-годишно дъно спрямо щатския долар и в рамките на един ден реализира отклонение от близо 10%. Подобни екстремни движения коригират дълбоко и, ако сме прави ще видим моментно поскъпващ паунд и спад при новозеландеца. Именно тази ситуация ни е необходима, за да открием краткосрочна дълга позиция при двойката GBPNZD.