fallback

Слабият апетит за риск подкрепи еврото, йената и франка

страни или региони с излишъци по текуща сметка като еврозоната, Швейцария и Япония се считат за по-сигурни убежища за капиталите по време на икономически стрес

10:53 | 10.02.16 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов

Щатският долар продължи губещата си серия по време на азиатската сесия. Зелените пари поевтиняха спрямо кошница от основни валути под натиска на опасенията за забавянето на икономиката на глобално ниво и стабилността на европейските банки. Тази макроикономическа обстановка има силата да накара председателя на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джанет Йелън да се въздържи от повишение на лихвените нива в страната в близко бъдеще. Днес обаче Йелън ще поднесе изявление, в което се очаква да присъстват коментари за намеренията на централните банкери по отношение на монетарната политика в икономика номер едно, което би могло да има отражение върху щатската валута.

Въпреки разочароващите данни за индустриалното производство на Германия вчера и разклатеното доверие в европейските банки, еврото успя да поскъпне спрямо долара до 1.1337. Ръстът на единната валута бе подхранен от нестабилната пазарна обстановка и занижената склонност на инвеститорите да поемат сравнително по-рискови позиции. Освен това страни или региони като цяло с излишъци по текуща сметка като еврозоната, Швейцария и Япония, се считат за по-сигурни убежища за капиталите на пазарните участници в моменти на икономически стрес и несигурност. За сметка на това САЩ, Великобритания и Австралия са страни, които имат дефицити по текуща сметка. Еврото заедно с йената и швейцарският франк успяха да поскъпнат през вчерашния ден на база на тези предпоставки.

Несигурността се изрази и в разпродажби на фондовите пазари на Стария континент, където германският DAX приключи сесията на червена територия със спад от 1.11% до 8 879.40 пункта, а френският CAC 40 се понижи с 1.69% до 3 997.54 пункта. За спада на измерителите допринесе и силното поевтиняване на петрола. Брентът се срина с близо 8% до 30.28 долара за барел, докато американският лек суров петрол поевтиня с почти 6%, като котировките достигнаха 27.74 долара за барел. Цената на суровината бе под натиск и от занижените очаквания на Администрацията за енергийна информация в САЩ за търсенето на „черно злато“ за следващите 2 години.

Докладът на институцията доведе до нови разпродажби на петрол, които бяха подхранени и от слабото представяне на Wall Street. Основните измерители в САЩ записаха минимални загуби, но все пак останаха оцветени в червено. Също така Международната агенция по енергетиката (МАЕ) предупреди, че пренасищането на суровината ще продължи и през 2016 година, след като потенциално понижение на производството в САЩ отнема време, докато се реализира, а ОПЕК не изглежда, че ще стигне до споразумение относно намаляване на добивите в близко бъдеще. Днес в 17:30 часа българско време ще бъдат обявени запасите в САЩ за седмицата до 5-ти февруари, като според Американският петролен институт запасите са нараснали с 2.4 млн. барела.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

EUR/USD

Успешният тест на подкрепата при 1.1063 предизвика по-сериозно раздвижване за EURUSD. По този начин се потвърди и коментарът ни от 5 февруари, който беше следният: „През днешната сесия може да станем свидетели на корекция на възходящото движение. Налице са предпоставки за допълнително обезценяване на долара и ако данните за заетостта в САЩ излязат с голяма разлика в отрицателна посока, това ще доведе до допълнителен натиск. Пробив на съпротивата по Фибоначи на дневна графика, е съвсем реалистично очакване, но за съжаление директното ускорение на цената няма да ни позволи да направим покупки, ако вече не сме го направили. По-разумното участие на пазара ще бъде след евентуална корекция до психологическата подкрепа около 1.1063.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:04 | 12.09.22 г.
fallback