ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов
Еврото потъна до 7-месечно дъно спрямо долара, след като очакванията за количествени улеснения в еврозоната наклониха везните към зелените пари. Изявление на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, че във валутния съюз ще станем свидетели на нова порция икономически стимули през следващия месец, възобнови напрежението върху еврото. Различията в монетарните политики на ЕЦБ и Федералния резерв на САЩ (Фед) довеждат до преимущество на долара. Очакванията на пазарните участници за по-високи лихви в икономика номер едно се засилиха значително след добрите данни за неселскостопанската заетост в страната за месец октомври, което даде предпоставки за реакция на Фед за първи път от близо десетилетие насам.
Еврото поевтиня спрямо долара до 1,0600 долара по време на азиатската търговия. Единната валута изпита затруднения и спрямо японската йена, спадайки до 130,56 с началото на новата седмица. В същия момент коментарите на Марио Драги за количествени улеснения във валутния съюз оказаха положително влияние на фондовите пазари в Европа. В петък основните европейски измерители се оцветиха в зелено, като германският DAX приключи миналата седмица на ниво от 11 112 пункта, докато EUSTX50 се установи на 3 453 пункта.
Австралийският долар стартира деня със силни разпродажби спрямо щатските пари. Макроикономическите предпоставки за по-силен долар и спада в цената на суровините оказа негативно влияние върху австралиеца, който по време на азиатската сесия поевтиня до 0,7158 от нивото при 0,7235, на което финишира миналата седмица. При новозеландския долар ситуацията бе сходна, като спрямо долара валутната двойка се спря днес при 0,6501, в сравнение с крайното ниво от петък при 0,6559.
Силното представяне на долара натисна цените на суровините надолу. Златото записа отново спадове в петък, понижавайки се до 1 075,69 долара за тройунция. Очакваната стъпка от страна на Фед оказва негативно влияние върху ценния метал, след като пазарните участници биха насочили капиталите си към по-доходоносни активи, след като основните лихвени нива в САЩ бъдат повишени. Петролът също записа колебливи движения. Падежирането на декемврийските контракти върху американски петрол увеличи волатилността, което доведе до резки колебания на цената. Първоначално намаленият брой петролни съоръжения даде надежди, че пренасищането от щатски петрол може да отслабне, но впоследствие силният долар отново натисна котировките на „черно злато“ надолу.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
GBP/USD
След корекцията на долара инвеститорите отново направиха своите покупки и го тласнаха във възходяща посока. За момента индексът на зелените пари не е направил нов структурен връх, което ни задължава да сме предпазливи с продажбата на британска лира срещу щатски долар, която предложихме в петък. За момента затваряне на част от сделката не би бил изгоден ход, тъй като движението все още е малко и сравнително ниско ефективно спрямо сделката. Около 1,5100 ще бъде добро ниво за частично свиване на експозицията.
Предвид липсата на нов структурен връх за доларовия индекс, при появата на резки изменения на цената, е добре да се избяга от сделката.