ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов
Данните за неселскостопанската заетост в САЩ подхраниха съмненията, че американската икономика не е готова за повишение на лихвените нива тази година. Новосъздадените работни места, с изключение на селскостопанския сектор за месец септември са били едва 142 000, в сравнение с очаквани данни от 201 000. Това означава, че Федералният резерв най-вероятно ще се въздържи от повишение на лихвите тази година и ще остави тази решителна стъпка за 2016 година. Пропускането на възможността за затягане на монетарната политика ще даде тласък на по-рисковите активи, след като цената на свободния кеш остава ниска. Вследствие на това водещите фондовите пазари в глобален мащаб завършиха на зелена територия, а доларът бе ударен от неоправданите очаквания.
Зелените пари поевтиняха спрямо кошница от 6 основни валути. Спадът бе най-силен от 21 септември насам. Доларът се срина спрямо японската йена в петък, непосредствено след новината за неселскостопанската заетост, до 118.68 йени, което е най-ниското нива за валутната двойка от месец насам. Американската валута обаче се съживи от сътресението и вече се търгува за около 120.00 йени. Забавящият се растеж и слабите нива на инфлация допринасят за нарастващ натиск върху Централната банка на Япония, която се очаква да увеличи стимулите за засилване на икономическия растеж и достигане на задоволителни нива на инфлация в страната, което ще обезцени йената.
Еврото също поскъпна спрямо долара, достигайки 1.1318, което е близо 2-седмичен връх за единната валута. Еврото отбеляза ръст и спрямо йената, тъй като пазарните участници изтеглиха капитали от възприеманата за валута убежище йена. Скокът бе до 134.85, като възходящото движение за двойката продължи в ранните часове на днешния ден. Доларът поевтиня и спрямо т.н. суровинни валути. Зелените пари загубиха позиции спрямо австралийския, новозеландския и канадския долар респективно до 0.7068, 0.6455 и 1.3151.
Основните американски индекси са силен импулс за фондовите пазари. DJIA и S&P 500 нараснаха до 16 472.37 и 1 951.36, което е повишение с 1,23% и 1,43%. Позитивните настроения се пренесоха и в Азия, където хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 1.8%, а повечето индекси в региона завършиха на зелена територия. В Европа основните измерители също записаха ръстове, а австралийският индекс се присъедини към печалбите с ръст от 1.9%.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
GBP/USD