fallback

"Проклятието" на еврото поставя ЕЦБ пред опасна дилема

Поскъпването на валутата поражда опасения, че инфлацията може и да не постигне целта на Европейската централна банка

09:40 | 02.11.13 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Какво може да преобърне възхода на еврото? Въпросът поглъща вниманието на инвеститорите и политиците от еврозоната с бързи темпове, след като единната европейска валута приключва годината с ясна възходяща траектория, пише Financial Times.

Отговорът, или поне в краткосрочен план, най-вероятно е „нищо“ - нито дори Европейската централна банка (ЕЦБ), освен, разбира се, ако нещо драматично не се случи. По-уместен въпрос за тези, които се притесняват за бъдещето на еврозоната e дали това е чак такава лоша новина.

От юли миналата година, когато кризата в региона беше най-дълбока, до днес еврото е поскъпнало с 10%. Спрямо долара валутата отчита двугодишни върхове. Негативното влияние върху износителите няма да помогне за крехкото възстановяване на европейската икономика.

Безработицата в региона продължава да бъде около 12%, като в някои страни дори е по-висока, докато от друга страна броят на безработните в САЩ намалява. По-силната валута увеличава вероятността инфлацията да не улучи целта на ЕЦБ.

Като такъв, възходът на еврото изкара еврозоната губеща от политическата битка във Вашингтон относно вдигането на тавана на дълга така, както и от неяснотите от посоката на курса на паричната политика на Федералния резерв на САЩ (Фед), която се изразява в отлагане на намаляване на обема на паричните стимули и предстоящата смяна на ръководството. Всички те отслабиха американския долар.

Силата на еврозоната

Възходът на еврото обаче не се дължи само на отслабването на долара. Става дума за силата на еврозоната. Можете да го наречете „проклятието на еврото“, или както икономистът от Barclays Джулиън Калоу поставя въпроса: „Това е парадоксът на добродетелите – когато все повече европейци правят нещата както трябва, толкова повече валутата поскъпва.“

Каквито и да са неговите слабости, 15-годишният европейски паричен съюз премина от състоянието на екзистенциална криза до състоянието на по-стабилно равновесие. Засилването на конкурентоспособността, както и продължителната рецесия, бяха причината страни като Испания с дефицити по текущите си сметки да отчетат излишъци. Като цяло в момента еврозоната конкурира Китай по размера на излишъка по текущата си сметка, еквивалентен на 2,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) за второто тримесечие – най-високата му стойност от въвеждането на еврото в обращение. Излишъкът на Китай за същия период бе 2,5 на сто.

Еврото отново набра популярност като безопасно убежище и резервна валута, особено когато количествените улеснения на Японската централна банка отслабват йената – другата традиционна валута, считана за алтернатива на американския долар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:38 | 12.09.22 г.
fallback