fallback

Какво означава кризата в развиващите се пазари за еврото

Инвеститорите изтеглят големи капиталови суми от развиващите се пазари, като Индия и Бразилия, някои вече се страхуват от следващата катастрофа

08:13 | 26.08.13 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Бъдещето на единната европейска валута остава неясно. Снимка: Getty Images News

Следата на евтините пари на централните банки оставя дълбок кратер на международните валутни пазари. Защото в момента инвеститорите променят стратегиите си и изтеглят всичките пари, които някога са напомпали в развиващите се пазари.

Страхувайки се от края на хлабавата парична политика от страна на Федералния резерв на САЩ, инвеститорите масово изтеглят парите си от страни като Бразилия, Индия и Аржентина. Само в рамките на последните два месеца бразилският реал поевтиня спрямо еврото с над 22 на сто. Особено силно засегната от оттеглянето на капитал към момента е Индия – само от края на юли рупията загуби девет процента от стойността си. Еврото се изкачи междувременно до рекордно високото ниво от около 86 рупии. Централната банка сега иска да засили своята валута чрез покупки на облигации.

Но и фондовите пазари на развиващите се страни страдат от отлива на капитали. Индийският пазар падна в сряда временно с 2,5 на сто. Фондовият индекс MSCI за Азия намали стойността си с повече от седем процента от май насам, пише в свой обстоен материал по темата германското икономическо списание WirtschaftsWoche. 

Нека не забравяме нещо – в разгара на финансовата и дълговата криза в САЩ и в Европа инвеститорите масово натрупаха напомпаните от централните банки пари в развиващите се пазари, защото доверието в развития свят бе изчезнало. По-специално Бразилия отбеляза рекордно високи постъпления, дължащи се на отворените капиталови пазари и атрактивните лихвени проценти. Резултатът: бразилският реал поскъпна толкова силно, че бразилците започнаха да се страхуват за своя износ и само новият данък върху капиталовите потоци успя  да успокои духовете.

Наистина в последните няколко седмици капиталът изтича предимно от азиатските страни, но междувременно положението се влоши, така че някои наблюдатели вече се опасяват от нов борсов срив в целия свят. “Окото на бурята е директно върху развиващите се пазари", казва Стивън Джен от базирания в Лондон хедж фонд SLJ Macro Partners. Бившият валутен стратег в Morgan Stanley се опасява, че сега положението за Азия може да стане доста сериозно, след като натискът на кризата в САЩ и Европа отслабва.

И Андрю Суон от хефж фонда BlackRock е песимистично настроен. „Попътният вятър, който Азия чувстваше през последните пет до десет години, губи мощност и в някои случаи дори се превръща в насрещни ветрове", казва Суон. Сега си отмъщавал фактът, че добрият растеж от последните години не е бил използван за провеждането на структурни реформи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:04 | 08.09.22 г.
fallback