fallback

Япония на прага на хиперинфлацията

През следващите 5 години разходите за обслужването на японския дълг могат да достигнат 80% от приходите на правителството

09:45 | 29.03.13 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Премиерът на Япония Шинзо Абе. Снимка: Ройтерс

Обикновено имам здрав сън, но един от проблемите, които не ми дават покой напоследък, е политиката на японското правителство, пише Скот Майнърд, инвестиционен директор на Guggenheim Partners, в коментар за Financial Times.

Все по-дестабилизиращите решения на администрацията в Токио имат потенциала да предизвикат глобален финансов катаклизъм, който може да се окаже дори по-опасен от последната криза.

Японското правителство избра рискована стратегия за обезценяване на йената, предвиждаща ръст на инфлацията до 2% и още по-голям фискален дефицит. Всичко това се прави, за да може страната да се справи с продължаващата от десетилетия хронична стагнация.

Опасният коктейл, който представлява тази политика, целяща да поощри вътрешното потребление като в същото време насърчи производителността, заплашва да върне несигурността на глобалните финансови пазари.

Нарастващата инфлация ще доведе до негативна реална възвращаемост по японските ДЦК, докато обезценяването на йената ще обезсърчи чуждестранните инвеститори. Това може да доведе до изтичане на капитали, тъй като инвеститорите със сигурност ще искат да избегнат негативните реални лихви по деноминираните в йени активи.

Дори японските акции, които ще се окажат печеливши от новата политика, няма да успеят да привлекат инвестиции в твърда валута, тъй като инвеститорите ще хеджират експозицията си към йената.

Никой от тези фактори нямаше да е проблем преди 10 години, когато Япония се радваше на силен ръст на спестяванията. Оттогава обаче процентът на пенсионерите спрямо работещото население се е увеличил и Япония вече не генерира достатъчно депозити, за да финансира дефицитите, предложени от премиера Шинзо Абе.

В рамките на няколко години спестяванията в Япония вероятно ще се окажат по-малко от кредитите именно заради ефекта на застаряващото население.

И тогава кой ще стимулира програмата за фискални стимули на Абе? При заложена 2% инфлация и необходимостта от разширяване на паричното предлагане Японската централна банка (ЯЦБ) ще е склонна да изкупува активи поне в краткосрочен план. След като ЯЦБ постигне заложената инфлационна цел, монетарната политика ще трябва да бъде нормализирана. Така програмата за изкупуване на активи на банката ще бъде редуцирана или прекратена. След като ЯЦБ се оттегли, лихвените проценти ще започнат да се повишават, за да бъде привлечен частен капитал.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:45 | 12.09.22 г.
fallback