Водещи глобални валутни дилъри съобщават за рязък ръст на обемите на валутната търговия от началото на 2013 г., след като поевтиняването на йената, британската лира и швейцарския франк повиши индекс на очакваната валутна волатилност до 5-месечен връх, съобщава Bloomberg.
Barclays Plc, третият по големина валутен дилър в света според Euromoney Institutional Investor Plc, обяви, че от началото на месеца обемите на търговия на йени спрямо евро са нараснали до исторически дневни нива, докато търговията при всички останали валути се е увеличила до най-високите си нива за последната година.
Citigroup Inc. съобщава, че оборотът при йената е „много висок“, докато Deutsche Bank AG, най-големият валутен дилър в света, изтъква, че успокояването на ситуацията около еврозоната води до апетит за по-рискови активи.
Йената е най-слабо представящата се валута сред 10-те основни валути на развити страни, проследявани от Bloomberg Correlation-Weighted Indexes. Японската валута е поевтиняла с 5,6%, след като новият японски премиер Шинзо Абе поиска от централната банка в Токио да направи повече, за да стимулира растежа. Британската лира поевтиня с 3,3%, а на 18 януари швейцарският франк достигна най-ниското си ниво спрямо еврото от май 2011 г.
Вчера британската лира се обезцени до рекордни за последните 13 месеца нива спрямо единната европейска валута на фона на отслабващото търсене на активи за инвестиционни убежища.
Вчера индексът на очакваната волатилност на валутите на страните от Г-7, проследяван от JPMorgan Chase & Co, се увеличи до 8,7%, след като на 18 януари достигна 9,19% - най-високото ниво от 2 август 2012 г. Индексът се е повишил от достигнатото на 17 декември миналогодишно дъно, когато докосна 7,09% - най-ниското ниво от юли 2007 г.
„Това беше един много окуражаващ старт за годината, ако говорим за обеми на търговия“, казва Кевин Роджърс, глобален директор за валутна търговия на Deutsche Bank в Лондон. „Изглежда, че пазарите се завръщат към нормалните нива на търговия, които наблюдавахме преди кризата“.
На 16 януари обемът на търговия на валутната двойка йена – евро отбеляза исторически дневен рекорд, съобщава Barclays.
Като цяло на 15 януари обемите на валутна търговия достигнаха най-високите си дневни нива за последната година, коментира още британската банка. Според публикувания от Citigroup доклад CitiFX Wire на 16 януари обемите на търговия с японски йени са били с 110% над средните.
През 2012 г. обемите на валутна търговия колабираха поради разхлабената валутна политика на централните банки и свързаната с нея ниска волатилност на валутните пазари.
Deutsche Bank обяви през октомври, че поддържаните от централните банки рекордно ниски лихвени проценти „чувствително“ са ограничили приходите от валутна търговия през третото тримесечие.
Миналата година Barclays коментира, че валутната търговия отслабва, докато четвъртият по големина валутен дилър, UBS AG, заяви, че приходите от FX търговия са засегнати от по-ниската волатилност.
Дневният обем на търговия с британски лири се понижи до 1,92 трлн. долара на 5 октомври – 5% под нивото от предходно проучване, проведено през април, съобщи вчера Английската централна банка (АЦБ).
Средните обеми на търговия в САЩ и Канада също са се свили през октомври спрямо април, докато за периода търговията с японски йени е нараснала, разкриват данни на местни валутни анализатори.