IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Успя ли светът да победи инфлацията?

Липсата на външни фактори като петролната криза от 70-те, както и по-голямата независимост на централните банки, обуславят ценовата стабилност

08:25 | 30.01.13 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Успя ли светът да победи инфлацията?

Така че на какво се дължи все по-голямата ценова стабилност през последните 20 години?

Според Харун Мумтаз и Паоло Сурико, анализатори на Английската централна банка (АЦБ), индустриалният свят, ако не друго, е имал късмет поради липсата на външни дестабилизиращи фактори като повишаването на цената на петрола през 70-те години.

Икономистите обаче изтъкват, че по-адекватната политика на национално ниво също  е допринесла за понижаването на инфлационната волатилност.


Все по-голямата независимост на централните банки от политическите процеси изглежда има осезателен ефект върху усилията за поддържане на ниска инфлация, разкриват статистически данни, компилирани от Джероен Кломп и Якоб де Хаан от Университета в Гронинген.

Когато централните банки в развиващите се страни са в капана на политиците, монетарната политика обикновено бива разхлабвана в годината преди избори.

Допълнителен фактор за поддържане на ниска инфлация вероятно са и инфлационните цели, заложени от централните банки в развитите страни – подход, за който редица международни институции, включително МВФ, отдавна призовават.

В същото време един умерен ръст на инфлацията не винаги е нещо лошо. Няма доказателства например, че подобна инфлация би имала негативен ефект върху икономическия растеж. Според Майкъл Бруно и Уилям Истърли от Световната банка не съществува връзка между растежа и инфлация, която не надхвърля 40% на година.

В много страни и особено в развития свят необоснованият страх от дори умерен ръст на инфлацията възпира централните банки от по-енергични действия за справяне с високата безработица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 1
doba
преди 11 години
Хе-хех.Инфлация е имало и ще има.Тя е движеща сила за всяко едно общество.Трябва да се произвежда още и още, за да се покрива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Според мен главната причина да няма инфлация е че държат хората в стрес, като има сравнително голяма безработица харчат по-малко и спестяват с което намаляват парите в обръщение. Отделно постоянно ни промиват мозъците, че НЯМА инфлация, защото ако настъпи паника и хората започнат да си теглят парите за да купят с тях нещо реално, НЯМА кой да спре инфлацията. Няма ли паника всичко ще е под контрол настъпи ли паниката, това ще е краят на финансовата система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 11 години
основния източник на инфлация е петрола - а САЩ след поредица от войни в персийския залив контролира 100 % цената му . Поради тази причина централните банки се "справиха" с инфлацията :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
Forex Master
преди 11 години
Не си прав, Gold Zombie! Банките са отдавна са "развързали" кесиите. Тъй нареченото им спасяване е с условие. Те бяха задължени да купуват държвен дълг и когато държавите харчат бюджетни пари тази инфлация отива в реалната икономика. Иска се някъде около 14 месеца от напечатването до проникването на новонапечатаните пари в реалната икономика. Вече го наблюдаваме ефекта!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
Gold Zombie
преди 11 години
На всички е ясно, защо не се е случила инфлацията все още и че тя тепърва предстои. Защото предстои изливането на всички новонапечатани хартийки в икономиката. За сега това не се е случило и трилионите си стоят в банките, които са ги получили и са били "спасени". Няма инфлация, защото тези банки още не са развързали кесиите. Но и това ще стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Dmirkata
преди 11 години
Самият факт ,че Доларът се търгува на нива ок.1,4 лв спрямо 2,2 лв преди няколко години е показателен за "ЛИПСАТА" на инфлация .... А колко трилиона ликвидност наляха - изпари ли се , що ли ...:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
avramcho
преди 11 години
Светът винаги побеждава инфлацията ;)...........или поне след финикийците-измислили парите !----------на Опонентите ще кажа: Никой не коли кокошка-която снася яйца........това едва ли ще се хареса но е фактСветът се управлява от мъдри хора , които дори на сън не са си помисляли да го унищожат........така е устроен света ,че един винаги ще управлява друг и вторият винаги ще е недоволен , което продължава след него в поколението му , докато не се наложи някой управляван да прозре , че може да се качи в каруцата вместо да тегли редом с коня ;)---------както се казва в рекламата на една Банка: "Животът е низ от върхове и спадове-ние сме винаги с вас и при двете"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 3
vzhekoff
преди 11 години
Редки лъжи. Интересно как като печаташ пари, пардон, като улесняваш количествено, нямаш инфлация ? И защо тогава златото поскъпна за 10 г. 4 пъти, петролът и той 4 пъти, за житото и другите суровини да не говорим. Как я сметнаха тази ниска инфлация ? Във Великобритания колко е натрупаната инфлация за последните 6 години - дали е общо 10-12%, както би следвало, ако е средногодишно 1-2% или пък е 30% ? Кого лъже тази статия ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още