Цената за застраховане на турския дълг се повишава, докато редица водещи банки, включително Goldman Sachs Group Inc., HSBC Holdings Plc и Credit Agricole SA прогнозират, че пазарите ще коригират печалбите на турската лира от последните месеци, пише Bloomberg.
Стойността на едногодишните валутни суапове в лири, използвани за защита на чуждестранните инвеститори, притежаващи турски облигации, е нараснала с 12 базисни пункта от 4 декември – първи двудневен ръст от октомври.
Така хеджирането на инвестиции в най-добре представящите се ДЦК сред 19-те основни развиващи се пазара през тази година става по-скъпо.
Според анализатори на HSBC „турската лира е една от най-скъпите валути във вселената“.
Банките залагат, че лирата ще поевтинее, тъй като този месец централната банка в Анкара ще понижи основния си лихвен процент, за да стимулира икономиката на страната, за която през тази година турското правителство прогнозира, че ще се забави до 3,2% от 8,5% през 2011 г.
Индексът на централната банка за реалния ефективен обменен курс (REER), който измерва лирата спрямо валутите на основните търговски партньори на Турция, се повиши до 119,2 пункта на 4 декември.
Според централната банка стойности на индекса над 120 означават, че валутата е „надценена“, коментира управителят на институцията Ердем Басчъ.
„В краткосрочен план очакваме известна девалвация, тъй като централната банка следи нивата на REER“, коментира Гийом Треска, пазарен стратег на Credit Agricole в Париж.
Credit Agricole понижи прогнозата си за турската лира през следващите 3 месеца до 1,83 лири за долар от 1,74 лири, допълва Гийом, позовавайки се на „разхлабената монетарна политика на централната банка и заплахата за понижаване на лихвените проценти“.
През 2011 г. лирата изгуби 18% спрямо щатския долар, след като през август Басчъ понижи основния лихвен процент до 5,75%. През октомври миналата година централната банка промени курса на лирата като удвои ефективната цена за финансирането на турските банки, използвайки двойни лихвени проценти.
Впоследствие от края на декември 2011 г. лирата поскъпна с 5,5%, с което се превърна в третата най-добре представяща се валута сред валутите на 10-те основни пазара в Източна Европа, Близкия изток и Африка.
„Лирата е една от най-скъпите валути в региона“, коментира Мурат Топрак, валутен директор за Източна Европа, Близкия изток и Африка на HSBC в Лондон. „Има смисъл да продавате лири срещу някои други валути на развиващи се страни“, допълва той.
Тази сутрин в Истанбул лирата поевтиня с 0,2% до 1,7918 долара.
Прогнозата на Goldman Sachs е по-негативна. Според базираната в Ню Йорк инвестиционна банка през следващите 3 месеца лирата ще поевтинее до 1,9 лири за долар като в рамките на 6 месеца до една година ще възстанови част от загубите си до 1,85 лири за долар. Този месец лирата може да продължи да поскъпва, допълват още анализаторите на Goldman.