ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Японската йена остава под силен фундаментален натиск и продължава да трупа тежки загуби в основните си кръстосани курсове. С наближаването на срещата на Японската централна банка в края на месеца се увеличават и спекулациите по посока на готвените от банката стимули за съживяване на колебливия расте на местната икономика.
Американският долар се възползва гъвкаво от слабостта на йената и тази сутрин разшири преднината си, пробивайки над психологическата граница от 80,00. За последно двойката USD/JPY се търгуваше в тези нива преди четири месеца, в средата на месец юни.
На 30 октомври централната банка на Япония ще проведе редовното си събрание и ще разгледа текущата си монетарна политика, но този път интересът към събитието е доста по-висок. Японски медии коментираха вчера, че банката най-вероятно ще разшири програмата си за изкупуване на облигации, с която гарантира пазарна ликвидност и облекчава ударите на кризата.
Според слуховете таванът на досегашния кредитен компонент на програмата ще бъде вдигнат от 10 трлн. йени (около 125 млрд. долара) до внушаващите 90 трлн. йени. Ако това се потвърди идния вторник, йената ще стане обект на още по-масови разпродажби заради ударното предлагане и наводняването на пазара с японски пари.
Върху централната банка този път има и политически натиск за увеличаване стимулите. Японският министър на икономиката Сейджи Меахара призова за повече действия и съобщи, че вероятно ще присъства на срещата на 30 октомври.
Икономическият министър бе гост на последната среща на централната банка на 19 септември, което бе прецедент за последните 9 години. Точно тогава банката гласува увеличение на стимулите с 10 трлн. йени. Затова ангажиментът за ново посещение се приема от пазара като заявка за допълнително вдигане на тавана.
За последния месец японската йена изтри 2,7% от стойността си, което е най-лошото представяне спрямо 10-те национални валути на развитите страни. За същия период еврото поскъпна с 1,2%, а доларът добави 0,5%.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Отваряне – 1,2985; Връх – 1,2995; Дъно – 1,2919; Затваряне – 1,2972
Еврото и доларът влязоха във фаза без динамика и без силни еднопосочни движения. Липсата на импулс се дължи на силните съпротиви и подкрепи, които са в близост до цената и карат пазарните участници да се въздържат от по-агресивни покупко-продажби.
В подкрепа на еврото работи възходящата тренд линия, построена по дъната от средата на месец юли и 200-дневната средна. Дългосрочната низходяща тренд линия, построена по върховете от април 2011 г., пък все още запазва валидността на многомесечния доларов тренд.
Двете тренд линии формират триъгълник, от който двойката съвсем скоро ще излезе. Дотогава стратегиите за търговия в рейндж ще бъдат предпочитана алтернатива.
USD/CAD
Отваряне – 0,9922; Връх – 0,9957; Дъно – 0,9887; Затваряне – 0,9938
Американският долар поскъпна в края на миналата седмица по посока на равновесната точка при 1,0000. В момента обаче импулсът му е ограничен от 89-дневната средна, която допълва съпротивата си с низходящата тренд линия по върховете от края на месец май.
Канадският долар е в добра позиция да потърси корекция на последните спадове. Предпоставка за това имаме и от импулсните индикатори и затова вероятността двойката да се отдалечи от нивата при 1,0000, без да успее да ги пробие, е висока.
USD/JPY
Отваряне – 79,84; Връх – 79,91; Дъно – 79,68; Затваряне – 79,79