ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Въпреки че стартира седмицата с тенденция в низходяща посока, еврото успя да възстанови не само първоначалните си загуби, но и да поскъпне спрямо всичките си основни конкуренти. Тази висока волатилност не е изненадваща на фона на променящите се постоянно пазарни настроения през последните месеци, но по-интересното в случая е, че ралито на единната валута дойде въпреки липсата на договореност във връзка с гръцкия държавен дълг.
Очакванията, че до края на деня ще бъде постигнато съгласие между представителите на частния сектор и гръцкото правителство, не се оправдаха, най-вече заради по-високата лихва, която кредиторите на южната ни съседка изискват по новите облигации на страната.
Според изчисления на преговарящите изискуемата от банките и другите финансови институции доходност ще задържи дълга на Гърция значително над 125 процента от брутния вътрешен продукт през 2020 година на фона на основната цел на европейските лидери за неговото понижаване до 120 процента.
Макар че липсата на консенсус между частния сектор и гръцкото правителство поставя под сериозно изпитание платежоспособността на страната, като позитивен знак през вчерашната сесия можем да приемем понижението на лихвите по 10-годишните италиански държавни облигации. Спадът в доходността, която изискват инвеститорите за държане на ценните книжа, показва по-ниския риск, свързан с финансовото състояние на третата най-голяма икономика в Европа.
Докато влошаване на ситуацията в Гърция може да бъде овладяно с помощта на съществуващите механизми за финансова помощ, то утежняване на бремето върху италианския дълг ще има далеч по-неблагоприятни последици върху региона като цяло.
Освен преговорите около облигациите на гръцкото правителство, ключова роля за разрешаване на дълговата криза в по-дългосрочен план се очаква да има създаването на пакт за фискална стабилност, по силата на който ще се ограничава прекомерното трупане на бюджетен дефицит от страните-членки на еврозоната в бъдеще.
Още в рамките на следващите няколко месеца този нов договор най-вероятно ще бъде подписан от държавите в региона, а наред с това ще бъде създаден още един фонд за подпомагане на държави с временни финансови затруднения.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Open – 1.2902; High – 1.3052; Low – 1.2853; Close – 1.3013