fallback

Глобалната икономика се завръща към 30-те години

Страните, които имат най-голям успех в девалвацията на валутите си, ще страдат по-малко от останалите

07:57 | 26.10.11 г. 8
Автор - снимка
Създател

Дисбалансите между реалните обменни курсове са един от основните проблеми, пред които е изправена глобалната икономика, и те трябва да бъдат коригирани, ако развитите страни искат да се върнат към устойчив растеж, казва Андрю Смитърс, основател на Smithers & Co и автор на изследването „Преоценка на Wall Street: Несъвършени пазари и некадърни централни банкери“ (Wall Street Revalued: Imperfect Markets and Inept Central Bankers), пише CNBC.

Страните, които имат най-голям успех при понижаването на реалната стойност на валутите си, „вероятно ще имат по-добро бъдеще или поне ще страдат по-малко от останалите“, казва Смитърс.

„В този смисъл, състоянието на глобалната икономика днес е едно завръщане към 30-те години“, коментира той.

Валутите на развитите страни трябва да се девалвират спрямо тези от развиващия се свят, а това може да бъде постигнато чрез промяна на номиналните валутни курсове или чрез поддържане на разлики в инфлационните нива на развиващите се и развитите пазари, посочва Смитърс.

Тъй като резки промени на номиналните валутни курсове или ценовите нива биха предизвикали сътресения, корекцията трябва да се осъществи чрез много ниска инфлация в развития свят, допълва той.

Това трябва да бъде постигнато чрез понижаване на цената на услугите в развитите страни, тъй като стойността на международно търгуваните стоки ще се повиши на фона на понижаващите се реални обменни курсове в развития свят.

В развития свят САЩ, Великобритания и Япония печатат пари, за да обезценят валутите си и да съживят растежа на икономиките си, като в същото време поддържат ниски лихвени проценти. В еврозоната на Европейската централна банка (ЕЦБ) не е позволено да печата пари и вече два пъти от началото на годината банката е повишавала лихвените си проценти.

Всяка основна валута, независимо дали това е доларът, еврото или йената, която може да се девалвира спрямо останалите, „ще успее да стимулира икономиката“ на съответната страна, пише Смитърс, допълвайки, че в еврозоната съществува нужда от вътрешна девалвация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:15 | 12.09.22 г.
fallback