Доклад на Standard Chartered предвижда, че цената на златото ще се утрои до 5000 долара за тройунция поради липсата на ново предлагане, а не само поради повишеното търсене, за което говорят повечето анализатори, съобщава CNBC.
„Има много малко големи златни мини, които ще бъдат разработени през следващите години“, се казва в доклада на Standard. „Оскъдното предлагане съвпада с период, в който централните банки се превръщат от нетни продавачи в основни нетни купувачи на злато. Резултатът според нас ще бъде дефицит на пазара на злато, дори ако предположим нулев растеж на търсенето. Когато между предлагането и търсенето има толкова голямо разминаване, според нас цената на златото потенциално може да достигне 5000 долара за тройунция.“
Standard Chartered е една от първите компании, които се фокусират върху предлагането на злато. След анализ на 345 златни мини и 30 мини за добив на мед и злато по цял свят икономистите посочват, че годишният нетен ръст на добива на злато ще бъде едва 3,6% през следващите 5 години.
„Те имат доста убедителен аргумент, особено когато става въпрос за добива на злато“, казва Брайън Кели, директор на Brian Kelly Capital. „Повечето анализатори се фокусират върху търсенето от Китай и Индия, което, разбира се, може да изчезне толкова бързо, колкото и се появи.“
Но това не е вероятно да случи през следващите 5 години, тъй като централните банки искат да диверсифицират позициите си в долари, а развиващите се пазари купуват повече злато в резултат на глобалната валутна криза.“
„За момента едва 1,8% от китайските валутни резерви са в злато“, се посочва в доклада. „Ако страната реши да изравни тази пропорция с глобалната средна стойност от 11%, тя ще трябва да купи допълнително 6 хил. тона злато – които са повече от двугодишния глобален добив на злато.“
Прогнозата на Standard Chartered е една от най-смелите до момента. Според проучване на Bank of America/Merrill Lynch публикувано във вторник, едва около една трета от валутните стратези смятат, че златото е надценено.
Standard Chartered препоръчва на клиентите си да купуват акции на по-малките миннодобивни компании, както и злато и борсово търгувани фондове със златни активи.