Какво правите, когато всички валути стават все по-непривлекателни, а вие търсите печалба на валутния пазар?
Отговорът според Дейвид Блум, валутен стратег на HSBC в Лондон, е да изберете победител с нерационални доводи, пише CNBC.
„Проблемът с валутната търговия е, че когато валутите са коя от коя по-непривлекателни, става трудно да направите разлика между долара, еврото, британската лира и йената“, казва Блум.
Когато и четирите основни валути изглеждат несигурни, поради липсата на избор инвеститорите се насочват към азиатски валути, допълва той.
„По този начин, неумишлено, пазарът подкрепя валутите с високи лихвени проценти, използвайки грешна логика“, пише Блум.
Той предупреждава, че след края на втория кръг от вливане на ликвидност в САЩ (QE2) начинът, по който дефинираме „непривлекателен“ във валутната търговия, може да се промени много бързо.
„Все още вярваме, че всяка промяна в щатската парична политика би предизвикала изключително сериозни сътресения на валутните пазари. Особено, ако поради липса на избор инвеститорите заемат къси позиции в основните валути и имат дълги позиции във високодоходните валути от развиващите се пазари“, коментира той.
Очакванията за повишаване на лихвените проценти от Европейската централна банка (ЕЦБ) подкрепят еврото през последните седмици въпреки проблемите в периферията на еврозоната.
Блум посочва, че е прогнозирал силен долар, след като Федералният резерв (Фед) прекрати QE2, но че сега е разколебан, поради недобрите икономически данни от САЩ.
„Пазарът явно вярва, че еврото изглежда малко по-привлекателно от останалите непривлекателни валути“, казва Блум.
„Последните данни за пазара на недвижими имоти в САЩ са обезсърчаващи. В епохата преди финансовата криза пазарът щеше да продава долари. Поради ситуацията в Португалия и Ирландия обаче е трудно автоматично да се купува евро“, коментира Блум.
Блум е настроен „мечо“ спрямо британската лира и твърди, че йената е извън играта поради координираните действия на страните от Г-7 с цел спиране на поскъпването на японската валута. „Трябва да се погледне другаде“, съветва той.
Може ли еврото наистина да се окаже „най-красивата от грозните сестри“, когато президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише започне да повишава лихвите?
„Според нас по-високите лихвени проценти в еврозоната могат много лесно да доведат и до по-висока цена на кредитирането в държавите от периферията на еврозоната, което от друга страна ще е зле за еврото“, пише той.
„Това, в което пазарът изглежда е убеден, обаче е, че еврото е по-устойчива и по-привлекателна валута от останалите в голямата четворка, при това единствено защото ЕЦБ се очаква да повиши лихвените проценти“, допълва той.
Норвежката крона и шведската крона са алтернативи на еврото, посочва Блум.
След отпадането на японската йена от пазара поради намесата на Г-7, швейцарският франк остава на милостта на рисковите предпочитания на пазара, коментира той.
„Йената вече не предлага убежище, ако пазарът загърби рисковата търговия. Това оставя доста по-ниско ликвидния швейцарски франк на милостта на тези, които търсят убежище“, предупреждава Блум.
„Така че, като цяло действията на Г-7 в подкрепа на Япония непреднамерено ще доведат до по-силен швейцарски франк, в случай че инвеститорите потърсят убежище, а ако валутният пазар е в „бичо“ настроение, ще спечелят австралийският долар, южноафриканският ранд, бразилският реал и турската лира“, казва Блум.