Цената на петрола е по-чувствителна към проблеми с доставките, отколкото към повишеното търсене, следствие от възстановяването на световната икономика. Ето защо валутните инвеститори се вълнуват пред всичко от „рисковете“, и не толкова от „макроикономическите показатели“, посочва Дейвид Блум, валутен директор на HSBC, цитиран от CNBC.
Валутите, които предпочита Блум, са йената, швейцарският франк, американският долар и норвежката крона.
„Ако поради проблеми с доставките, цената на петрола рязко се повиши спрямо сегашните си нива, това би накарало инвеститорите да потърсят убежище“, посочва той. „Пазарът ще стане по-чувствителен и по-ликвидните валути, имащи свойство на убежище, ще спечелят“.
Ето защо валути като йената, швейцарският франк, норвежката крона и щатският долар се представят по-добре от „петролни валути“, като мексиканското песо, пояснява Блум.
Събитията от 2008 г., когато цената на петрола достигна почти 150 долара за барел, показват, че чувствително оскъпяване на петрола може сериозно да повлияе на световната икономика, казва той.
„Точно като по часовник, удвояването на цената на петрола винаги води до понижаване на брутния вътрешен продукт“, коментира Блум
„За щастие, този път повишението не е толкова силно. Въпреки това има достатъчно причини инвеститорите да се чувстват леко изнервени“, допълва той.
Норвежката крона и канадският долар вероятно ще спечелят от по-високите цени на петрола, следствие от напрежението в Близкия Изток, тъй като както Норвегия, така и Канада, са развити икономики, износителки на петрол. За тях не се присъщи рисковете на развиващи се пазари, които изнасят петрол, като Мексико, посочва Блум.
През следващите няколко месеца британската лира може „чувствително да се понижи спрямо щатския долар“, тъй като е малко вероятно Английската централна банка да вдигне лихвените си проценти поради слабия растеж на британската икономика, казва той.
Австралийският долар е застрашен от спекулативна търговия въпреки фундаментално силната прогноза за икономиката на страната, докато новозеландският долар е под натиск, откакто централната банка на страната понижи основният лихвен процент с 50 базисни пункта, за да се справи с ефекта от земетресението в Нова Зеландия през февруари.