fallback

Българският парадокс в икономическата криза

Независимо от безработицата и кризата вътрешното потребление не е ограничено, твърдят от БСК

13:41 | 03.08.09 г.
Автор - снимка
Създател

В противовес на икономическата логика, независимо от свиването на икономиката и увеличението на безработицата, заплащането на работниците и служителите у нас се е увеличило и вътрешното потребление не е ограничено. Това е изводът от анализ на Българската стопанска камара за мястото на България на картата в Европа в условията на световната икономическа криза.

Промишленото производство в ЕС намаляваше непрекъснато от май миналата година, като през първото тримесечие на 2009 г. средногодишният спад достигна една пета. Скоростта на това намаление започна да се забавя и първото едва забележимо увеличение на произведената продукция спрямо предходния месец се наблюдава през месец май 2009 г. Въпреки това осигуреността с поръчки и някои други, проявяващи се с изоставане във времето индикатори продължават да се влошават, се посочва в анализа.

По отношение на промишленото производство първите отрицателни сигнали в българската индустрия се проявяват през август 2008 г., когато то намалява спрямо съответния месец на 2007 г. През май 2009 г. намалението на промишленото производство е с 22% на годишна база, и с 1% спрямо месец април.

Общата картина на кризата крие смесени тенденции на развитие по страни и на секторно ниво. Заетостта в промишлеността продължава да се влошава през юни 2009 г., като Ирландия (12,2%), Испания (18,1%) и балтийските страни – Естония (17%), Латвия (17,2%), Литва (15,8%) са особено силно засегнати от влошаващото се положение на пазара на труда. Средното равнище на безработицата за ЕС-27 е 8,9%, като за България този показател е 6,8%.

Картината обаче в никакъв случай не е обнадеждаваща, казват от БСК - защото в нито една страна от ЕС-27 не се забелязва и минимален знак за обръщане на тенденцията, навсякъде показателите за безработица продължават да се влошават, независимо от усилията на правителствата за справяне с финансовата и икономическа криза.

Износът на европейските страни за други страни е намалял с над 20% през месец май 2009 г., докато вътрешната търговия в ЕС е спаднала с над една четвърт.

В българската икономика по отношение на износа и вноса първите отрицателни сигнали се проявяват съответно през октомври и ноември 2008 г. За периода януари-май на 2009 г. спадът във вноса и износа е с около една трета в сравнение със същия период на предходната година.

Едновременно с тези процеси се наблюдава увеличение на приходите от данък върху доходите на физическите лица с 9% през първото полугодие на 2009 г. в сравнение със същия период на 2008 г., намаление с 21% на приходите от корпоративен данък, увеличение на приходи от ДДС от сделки в страната с 4%.

Всичко това според анализа е предпоставка за влошаване на ситуацията у нас. Нарастването на потреблението в условията на криза според камарата крие опасности, особено в условията на валутен борд и девалвацията на валутите на основни търговски партньори на България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:39 | 19.08.22 г.
fallback