Според традиционния вече технически анализ на Александър Николов, ръководител на отдел Международни капиталови пазари в ИП Карол и портфейлен мениджър на ДФ Адванс Източна Европа, трендът пред българския индекс SOFIX остава низходящ. Николов прави прогноза и за щатския S&P 500.
На 28 януари публикувахме анализ на Ал. Николов със заглавие „Мечият анализ за SOFIX отново е в сила, целта е 876 пункта“, а на 25 октомври 2007 анализаторът написа „Все пак техническите индикатори на дневна графика, които ползваме, показват загуба на възходяща сила и това прави по-вероятно да видим няколкоседмична по-нататъшна консолидация преди възходящия тренд от май т.г да се поднови“, въпреки че в анализа от 25 октомври имаше бича хипотеза - „...пробив над 1982 пункта ще потвърди, че следващото движение нагоре е в ход и ще очакваме печалби към 2288 пункта за SOFIX, но оттам може да очакваме ново връщане към текущите нива“.
Публикуваме новия анализ без съкращения:
След като индексът SOFIX формира дъно при 1111 пункта в началото на месец май, последва опит за поскъпване, при който обаче цените не успяха да преминат трайно над 1259 пункта (важно ниво на Фибоначи). Последвалият спад в края на юни и през юли доведе до поевтиняване под формираното по-рано дъно и това доведе до нови дъна за годината малко под 1000 пункта в края на юли и първите дни на август.
Средносрочните перспективи пред индекса остават непроменени и за нас няма спор, че спадът от октомври 2007 г. коригира цялото предишно поскъпване от 2001 до 2007 г. Както сме отбелязвали и преди, минималното изискване за спада от върха от октомври 2007 г. е цените да поевтинеят в зоната 700-900 пункта - само тогава порядъка на този спад ще съответства на порядъка на предишното поскъпване. Разбира се, много по-ниски нива (към 550) са вероятни до края на мечия пазар на БФБ.
Какво е състоянието на пазара към момента?
Най-напред, трендът на дневна графика остава низходящ и след пробива под 1120/10 техническата картина е негативна и ще изисква процесът по формиране на краткосрочно дъно да започне отново. На второ място, индикаторът RSI (най-долу на графиката) достигна отново нива, при които преди следваха опити за поскъпване (вследствие на условията на свръхпродажба).
За момента обаче цените продължат пътя си надолу и не ставаме свидетели на опити за поскъпване, каквито видяхме през декември 2007 и февруари, април и май тази година. Това означава, че по-нататъшен спад е вероятен през следващите няколко седмици, но все пак сравнително скоро във времето цените ще формират дъно, което е вероятно да доведе до известно възстановяване.
Отново посочваме обаче, че евентуално възстановяване от текущите нива няма да е следствие от нищо друго освен от условията на свръпродажба, т.е. то няма да е началото на нов бичи пазар. Най-вероятно евентуалното поскъпване през август и септември ще е ограничено до нивото 1110/20 и оттам ще последва нов сериозен спад по-късно през годината. Следващата цел надолу е зоната 920/890, а под тези нива подкрепа може да се намери около 800 пункта...
Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.