fallback

След Xetra има още много работа

Xetra реши много от проблемите на БФБ-София, но създаде такива сред основните "генератори" на ликвидност - спекулантите

13:09 | 20.06.08 г.
Автор - снимка
Създател

Материалът е предложен от BigBear, автор в категория "Бизнес" на Blog.bg

Новата търговска система Xetra стартира безпроблемно през настоящата седмица. Тя поддържа повече възможности и е най-пазарно ориентирана от всички предходни системи, започвайки от зората на съвременната борсова търговия у нас през 90-те години, когато сделките се сключваха с извикване на офертите и се пишеха на една дъска, и стигайки до последната руска RTS и въвеждането на COBOS.

Xetra реши проблемното отваряне в 9:30 ч., когато спекулантите наддаваха, за да хванат някоя забравена оферта на изостанала от пазара цена, отстранен бе и „ефектът 14:00 ч.”, когато фондовете си нагласяха доходностите с малки сделки на висока цена или още по-смело - с изкупуване в последните секунди. Новата система направи поправими брокерските грешки при неволно „изсипване” или „обиране” на всички оферти, като, от друга страна, вкара възможности да се пречи на лавинообразните изкупувания или разпродажби, когато се правят нарочно, чрез поръчката тип “айсберг” и предизвикването на аукцион за нестабилност. Чрез скриването на кодовете на участниците на пазара - брокери и клиенти на COBOS системата изравни шансовете на участниците и скри големите играчи на пазара. Лимитирането на видимите нива от поръчки “купува” и “продава” до 10 също спомага на участниците да се концентрират върху пазарната цена.

Системата бе въведена с очакванията, че ще повиши ликвидността, но се получи обратният ефект. Какво не им хареса на инвеститорите? Подобен въпрос са си задавали директорите на Кока-Кола, когато са решили да подменят старата “Кока-кола” с „Нова Кола”, която по мнението на всички експерти и тест групи била по-вкусна. „Какво не им харесва на клиентите? Сменихме само името и опаковката, а съдържанието даже е по- добро”. Сработила е силата на навика и лоялността към старата марка. Това е принудило директорите да отстъпят и да се върнат на старата марка, за да запазят клиентите си.

В нашия случай единственият недостатък на Xetra са новите кодове, които карат привикналите с години на старите логични кодове инвеститори да се чувстват, сякаш четат шифрограма от Първата световна война, следейки списъка от сделки. Поради липса на разпознаваемост на дружествата чрез новите кодове инвеститорите губят твърде много време да разберат какво става, от една страна, а от друга, елементът на импулсивната покупка или продажба също изчезва. Но не само кодовете влияят в посока снижаване на обемите и честотата на търговията. Освен че не могат да познаят каква е горещата сделка в момента, инвеститорите загубиха и малкото останали възможности за арбитраж.

В основната сила на Xetra се крие и друга нейна слабост. Част от инвеститорите преди бяха отработили стратегии, които им позволяваха да извличат печалби именно от всички недостатъци на старата търговска система. Сутрешното наддаване в 9:30 срещу изостанали цени или погрешно наддаване, грешките по време на търговия, събирането на пакети от акции от брокерите за свои големи клиенти, заключителното фиксиране на добра „счетоводна” цена в 14:00 бяха възможности за арбитраж, при които можеше да се завъртят бързо парите, без да се чакат тримесечни отчети, промени на лихвени равнища, дивидентна доходност – все неща, които се случват няколко пъти в годината.

Поради липса на възможност да се правят печалби от разминаване в оценките на два или няколко продукта с една съща или близка база – акции, деривати, индекси, както и поради липсата на маржин търговия, сертификати за разлика и къси продажби, търговията на борсата става под контрола единствено на дългосрочните инвеститори, които купуват веднъж и си променят мнението след месеци или години. Сега спекулантите не са в изгодна позиция – имат да учат нови кодове, да си променят навиците от следене за технически грешки при търгуване към търсене на грешки в прогнозите и оценката на компаниите. А именно спекулантите правят ликвидността и значителния брой сделки, завъртайки десетки пъти по-бързо активите си спрямо дългосрочните инвеститори.

Новата система е правилната стъпка в развитието на пазара и няма връщане назад, но простото нещо, което може да помогне и да се направи буквално за един ден, е да се въведе опция в системата COBOS инвеститорите да избират кои кодове да ползват – старите или новите. С една междинна програмна обработка преди да се въведат поръчките в Xetra те могат да се кодират в изискуемия от системата нов код.

Същевременно има още много работа да се свърши и да се въведат описаните по-горе липсващи финансови инструменти, които да дадат възможност на спекулантите да породят отново ликвидността на пазара. Чуждите инвеститори, към които е отворена системата, имат много повече инвестиционни инструменти и алтернативи на другите пазари, до които имат достъп. Липсата на такива инструменти тук, както и ниската ликвидност, са сред причините инвеститорите да не си правят труда да „разкодират” новите кодове.

За коментари и повече информация за блога на Big Bear

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:27 | 12.09.22 г.
fallback