Увеличеното индивидуално потребление и силната инвестиционна активност, финансирана основно с преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), са основните фактори на растежа за двете най-нови страни членки на ЕС – България и Румъния. Това е заключението от последния тримесечен доклад за Централна и Източна Европа (ЦИЕ) на направлението за икономически проучвания на УниКредит Груп.
Икономистите на банката очакват 6,2% реален растеж на БВП през 2007 г. за България и около 13% нарастване на БВП на глава от населението до 3690 евро към края на годината. Около 6% растеж на БВП и 5200 евро БВП на глава от населението за същия период се предвижда и за Румъния.
Силната инерция в ръста на вътрешното търсене и благоприятното въздействие от присъединяването на страната към ЕС ще поддържат силен темпа на икономически растеж в България и през 2007 г., смятат от финансовата институция.
В допълнение към умерения ръст на пенсии и заплати се очаква възможностите за увеличаване на потребителските разходи да се подобрят основно благодарение на два фактора: липсата на ограничителни мерки върху предлагането на кредити и ръста на финансирането, от вътрешни и външни източници, насочено към пазара на недвижими имоти, което в крайна сметка води и до нарастване на доходите на домакинствата.
Според доклада непосредствената перспектива за инвестициите остава положителна. Влизането в ЕС прави предимствата на България, като страна която може да предложи производство при ниски разходи, много по-видими за инвеститорите, което увеличава стимулите за ПЧИ.
В същото време достъпът до фондовете на ЕС ще има незначителен ефект върху икономическия растеж на България и Румъния през 2007 г., тъй като подобно на другите държави от първата вълна на разширяване на ЕС на изток – степента на усвояване на средствата през първата година след приемането се очаква да остане слаба.
Повече време ще бъде необходимо за да се направи точна оценка на тенденциите по отношение на платежния баланс в началото на 2007. Това се дължи на промените в начина на отчитане на външната търговия с страните от ЕС след 1 януари 2007, които временно засегнаха качеството на данните в първите месеци на текущата година. Според икономистите на УниКредит големият дефицит по текущата сметка не е сигнал за намаляване на конкурентноспособността, а по-скоро е резултат от факта, че вътрешното търсене в България се характеризира с висок относителен дял на вноса.
Възможностите за намаляване на дефицита по текущата сметка през 2007 г. остават силно ограничени. По-високите цени на природния газ и необходимостта да се внесат повече въглища, поради промяната в структурата на използваните първични енергийни ресурси след затварянето на последните два малки реактора от атомната електроцентрала в Козлодуй, ще окажат допълнителен натиск върху вноса. Отделно от това затварянето за основен ремонт на мощностите за обогатяване на мед в Пирдоп ще редуцира ръста в износа на цветни метали до едноцифрени стойности през 2007.
Перспективата обаче се очаква да се подобри през 2008. Нарастването на производствените мощности в сектора за обогатяване на руди и производство на метали, както и в производството на различни суровини и материали за бързо развиващия се сектор на строителството ще подсилят търговския баланс. В същото време ще започне и действителното усвояване на средства от програмите на ЕС, което допълнително ще способства за редуциране на дисбалансите по външните сметки. Друго положително развитие ще бъде забавянето в увеличаването на външната задлъжнялост на частния сектор, в резултат на премахването на ограниченията върху обема на кредитите, отпускани от местните банки.