Има практически причини да не се позволява на клиентите на COBOS да имат директен достъп до търговската система и офертите им да минават през одобрение, показа допитване на Investor.bg.
Директният достъп до търговската система на БФБ-София ще осигури равнопоставеност на инвеститорите, защото времето за одобрението на една поръчка е от няколко секунди до няколко минути и може да забави даден инвеститор спрямо конкурентите с брокерски терминали, които са директно в търговската система.
Това забавяне е особено видимо при кръстосаните сделки в началото на сесията в 9:30 и в последните секунди на откритите аукциони.
Основната практическа причина на COBOS да не се даде директен достъп до търговската система е, че не всички посредници ползват услугата към COBOS “Клиентски портфейл”, където се задават лимитите в ценни книжа и пари, с които могат да работят клиентите на COBOS.
Дори посредниците, които ползват услугата “Клиентски портфейл” не искат на COBOS да се дава директен достъп до търговската система по други практични причини:
- При въвеждане на поръчки извън ценовите ограничения, клиентите не знаят кое основание да въведат; - Понякога се случва лимитите да бъдат грешно въведени поради човешка грешка; - Услугата “Клиентски портфейл” позволява да въвеждаш “пазарни поръчки”, когато нямаш наличен кеш, защото според COBOS акциите в тези поръчки са с цена нула (“0”). Тоест клиентите могат да въвеждат поръчки и когато нямат пари; - Понякога Централен депозитар подава неточни данни за ценните книжа, които притежава даден инвеститор, като това се случва най-вече при новите емисии. Според брокери тези неточни данни понякога се забелязват от служителя в посредника.
Шестата причина е чисто нормативна. Според чл. 24, ал. 2 т. 2 от Наредба номер 1 (Наредба за изискванията към дейността на инвестиционните посредници (НИДИП)) електронната система не трябва да позволява пряк достъп на клиента до пазара на ценни книжа.
Ако клиент на COBOS или другите системи за въвеждане на поръчки сключи сделки, за които той няма нужните пари, ще се генерират проблеми за цялата търговска система, защото ще се забавят други сделки, а посредникът може да загуби достъпа си до търговската система временно или постоянно.
Аргументите на тези, които поддържат идеята за директен достъп до търговската система за офертите, подадени чрез COBOS са няколко:
- Няма технически проблеми за осигуряване на директен достъп (без одобрение на офертите) до търговската система, още от самото й създаване преди три години, поне така беше заявено при създаването й; - Ще се осигури равнопоставеност на инвеститорите, което е основна задача на всеки борсов пазар. В момента често при търгове за права или желание у инвеститорите да купят дадена ценна книжа в първите секунди на търговията брокерът заявява “добре, но преди теб имам други двама за 9:30”. В този момент лимитираните поръчки през COBOS не са добра идея, защото може да бъдат одобрени прекалено рано (и да предизвикат конкурентите да качат над тях) или прекалено късно (и да бъдат изпуснати дадени книжа); - Ще се активизира и изостри конкуренцията в борсовата търговия, особено в първите секунди след откриването на търговската сесия и по време на откритите аукциони.
Най-големите клиенти на COBOS едва ли биха се отказали от директен достъп до търговската система, като тук влизат пенсионните фондове, взаимните фондове и големи индивидуални инвеститори. Илюзия е, че само индивидуални инвеститори са клиенти на COBOS, всъщност този продукт е голямо улеснение и за институционалните инвеститори, както заяви Петко Вълков, изп. диреткор на УД “БенчМарк Асет Мениджмънт” в интервю за Investor.bg.
Възможно решение е да се осигури още по-добре COBOS откъм техническата страна, например чрез модул “Професионални инвеститори”. Професионалните инвеститори са юридически и физически лица, които изпълняват определени критерии и се водят в списък от КФН. В модула “Професионални инвеститор” трябва да се решат проблемите с основанията за поръчките извън ценовите ограничения (може поръчките извън ценовото ограничение да останат с одобрение от брокера), проблема с некоректното изчисляване на стойността на пазарните поръчки, да се затегне вътрешния режим при посредниците при въвеждане на лимитите в пари и ценни книжа в COBOS.
По всяка вероятност трябва да се регламентира в Наредбата за изискванията към дейността на инвестиционните посредници (НИДИП), че въвеждането на лимитите за разполагаемите средства трябва да става на две стъпки от две различни лица, а за суми над определен размер да има писмено разрешение от заемащия длъжност вътрешен контрол.
Може би е добра идея и само посредници с пълен лиценз да могат да предлагат модула към COBOS “Професионални инвеститори”.
Материалът е съгласуван с експерти по темата COBOS.