България и Румъния ще постигнат силен икономически растеж през 2007 г., благоприятствани от присъединяването към Европейския съюз на 1 януари, смятат анализатори на UniCredit Group.
От финансовата институция отбелязват, че България е един от най-бързо растящите пазари в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). С очакван ръст на БВП от 6,3% за 2006 г., прогнозата за 6,5% ръст на БВП се счита като още по-оптимистична за страната. Основни фактори, които допринасят за тази възходяща тенденция, са силното нарастване на вътрешното потребление и умереното възстановяване на износа.
Освен това нивото на безработицата падна до под 9%, което е най-ниската стойност от 15 години насам, допълват от UniCredit. Строгата фискална политика и напредъкът в приватизационните процеси също са допринесли за намаляването на държавния дълг до 25% от БВП.
По аналогичен начин Румъния продължава възходящото си развитие. Силният ръст от предишните години продължи и през 2006 г., за която очакваният растеж на БВП надвишава 7%, се посочва в анализа. Основната причина за това е силното вътрешно потребление. Благодарение на фискалната дисциплина в последните години, на напредъка в структурните реформи (преструктуриране и приватизация на държавните предприятия), на силния икономически растеж и благоприятното нарастване на бюджетните приходи, правителството успя да постигне бюджетен дефицит доста под изискваните 3%.
Банковият сектор в България е един от най-динамичните в ЦИЕ, като средствата се управляват ефективно за подпомагане на бързо развиващата се икономика. В Румъния реформите в банковия сектор, който е в основата на пазарната икономика на страната, също доведоха до значителен напредък чрез консолидацията и приватизацията на държавните банки. „Като резултат от либерализацията на банковия сектор в България и Румъния, финансовите услуги в двете страни се развиват динамично и по този начин подпомагат чуждестранните инвестиции и бързо развиващата се икономика. Приемането на европейските стандарти в България и Румъния осигурява стабилна правна среда и много голяма сигурност за инвестиране”, посочват от UniCredit.
Очакванията на банката за България са положителни, тъй като инвестициите в нови технологии и оборудване постепенно водят до по-добра конкурентноспособност и по-големи възможности за износ. Приемането на обща тарифа за входни мита през 2007 г. във връзка с членството в ЕС се очаква да окаже силно влияние върху външната търговия.
В Румъния увеличеният поток на чуждестранни инвестиции и субсидиите от ЕС ще осигурят устойчиво развитие. В тази връзка се очаква членството в ЕС и финансовата помощ от ЕС (приблизително 31 млрд. евро през 2007-2013) да ускорят реформите.