fallback

"Биковете" царуваха през 2006

Борсовите индекси завършиха годината с по около 50% повишение, а при някои позиции ръстът бе в пъти

14:54 | 29.12.06 г.
Автор - снимка
Създател

Преди седмица приключи търговията на родната ни борса за все още настоящата 2006 г., като определено и тази година пазарът продължи силния си бичи тренд. Индексите  завършиха годината с по около 50% повишение, а при някои позиции ръстът бе в пъти.

Както видяхме през годината, не малко дружества поскъпнаха неколкократно, като интересът определено бе към индустриалните предприятия. Ентусиазмът бе по позициите на Емка (ЕМКА), Метизи (МETIZ), Проучване и добив на нефт и газ (GAZ), Хидравлични елементи и системи (НЕS), М+С Хидравлик (МСН), Елпром-ЗЕМ (ZEM), Випом (VIPOM), Енергия (ENER), Дуропак-Тракия папир (PAPIR) и много други, като страстите по някои от тях попреминаха.

В края на годината биковете се развихриха и при т. нар. инфраструктурни компании. Видяхме зашеметяващи повишения при Мостстрой (MOSTS), Енергоремонт холдинг (ERH), Трансстрой-Бургас (TRANB), ХД Пътища (HDPAT), като основанието според пазара бяха бъдещи поръчки и договори след влизането ни в ЕС. И така, търгуваха се очаквания, свръхочаквания, предстоящи проекти и т. н.

Като цяло при горните компании, след като премине еуфорията на пазара, ликвидността намалява, като все по-малко са желаещите да купуват на съответните нива. Разбира се, остават институционалните инвеститори, поддържащи позицията, които трябва да крепят доходността, постигната от редицата фондове, отчели зашеметяващи резултати през годината.

Сред изоставащите в очакванията си тази година са заложилите на дружествата със специална инвестиционна цел, като през 2006 се народиха десетки такива. Дори и тези, които все пак отчетоха ръст през годината, бяха далеч от доходността, регистрирана от индексите. Определено за в бъдеще пазарът ще търси тези дружества, в които вижда потенциал, като очакваният ръст е по-скоро умерен.

Нека се спрем и на сините чипове. Определено на пазара има глад за качествени емисии, видя се от огромният интерес към IPO-тата на Химимпорт и Монбат, като акциите на последното се въвеждат за търговия през първата борсова сесия на 2007.

След около три месеца на търговия Химимпот почти достигна капитализация от милиард лева, гонен от Софарма с близо 900 млн. лв., като финансовите институции, търгувани на борсата, също добавиха доста към пазарната си оценка. От гледна точка на финансовите показатели на тези компании, повечето вече са надхвърлили средните равнища. Но както вече споменахме, при липсата на достатъчно добри дружества на пазара, както и спекулации, залагащи на бъдещи продажби, подкрепят биковете по тези позиции.

Големият ръст на SOFIX се дължи основно на Софарма (SFARM), ЗПАД ДЗИ (DZI) и Централна кооперативна банка (CCB), като четири от 12-те компании са на минус за годината. В това число трите туристически дружества, включени в индекса, като раздвижване по позициите не би било изненадващо през следващата година.

Най-голямата компания на нашата борса – БТК, определено в момента не е в обзора на обикновения инвеститор. Мъглявото управление и неяснотата за бъдещето остави по позицията само институционалните инвеститори да си прехвърлят големи пакети ежедневно. Раздвижване би могло да се получи при евентуална частична или пълна продажба на компанията.

При холдингите не малка част от наследниците на приватизационните фондове, бяха сред губещите позиции на пазара. Това се дължи най-вече на не особено откритото корпоративно управление, което доведе до загуба на доверие на инвеститорите. Изключение правят само тези от А и В сегмента на официален пазар, които и затова се търгуват там.

В заключение може да кажем, че за мечки на нашия пазар е трудно да се говори, след като въпреки приетата наредба, все още няма възможност за къси продажби. Като цяло късите продажби спомагат за по-ефективен пазар, повишават ликвидността и потискат надценените акции. Инвеститорите с мечи очаквания залагат именно на това, че пазарът е надценен и ще коригира, и така извличат своите печалби, като без къси продажби те са обезоръжени.

 

*Към датата на публикация авторът на статията не притежава акции на дружества, споменати по-горе, като коментарът е лично мнение и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:01 | 11.09.22 г.
fallback