fallback

Erste Bank: Добри перспективи пред банковия пазар в България и Румъния

Анализаторите на банката изхождат от факта, че за изминалата година съотношението между общите активи на банките към БВП на страната ни е 80% на фона на 296% за Австрия

10:06 | 03.05.06 г.
Автор - снимка
Създател

Банковият сектор в България все още може да се разглежда като “развиващ се пазар”, сочи доклад на австрийската банка Erste Bank. Анализаторите на банката изхождат от факта, че за изминалата година съотношението между общите активи на банките към БВП на страната ни е 80% на фона на 296,4% за Австрия.

И макар значително по-ниско от развитите страни, това съотношение изпреварва същото в страни като Румъния, където то е едва 46,2%, Украйна – със съотношение от 34% и се доближаваме до Унгария, където то възлиза на 93%.

В същото време съотношението на заемите към БВП за изминалата година в страната ни възлиза на 44,8% на фона на 136,7% в Австрия.

И тук данните са по-добри от тези в Румъния, където съотношението е наполовина при 21,6% и Украйна - едва 13%, като относително малко е изоставането ни спрямо Унгария с 52,6%.

Докладът сочи още, че заемите, давани на частните компании, са възлезли на 28.3% от БВП, като тук северната ни съседка отново е значително след нас, където същото съотношение е наполовина.

Изводът на австрийската банка е, че страната ни, заедно с Румъния, като очаквани бъдещи членове на ЕС, ще предложат най-добри перспективи за ръст в банковия сектор в сравнение с останалите членки на Съюза.

Очаква се ръстът на банковия сектор в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) да е значително над средния в страните от ЕС през следващите над 10 години.

Като основни двигатели за растежа на кредитната активност се очаква да бъдат търговските и ипотечните заеми, които ще стимулират ръста на икономиките на посочените страни.

Анализаторите на Erste Bank посочват още, че разликата между съотношението на депозитите към БВП на 12-те “стари членки” на ЕС и този на страните от ЦИЕ е значително по-малка в сравнение с тази между съотношението на кредитите към БВП на двата лагера. Това се обяснява с факта, че повишеното предлагане на кредити в страните от ЦИЕ е стартирало значително по-късно в сравнение с развитите индустриални европейски страни.

След години на финансови кризи, сходни за повечето от страните от бившия съветски блок, финансовите системи на тези държави се стабилизираха в резултат на приети мерки, сред които приватизация, либерализация на лихвената политика, изчистване на лошите кредити и др.

В повечето страни вече премина, а в някои източноевропейски страни все още продължава процесът на сливания и поглъщания, довели до окрупняване на банковия бизнес и преминаване на голяма част от него в ръцете на чуждестранни банки, се казва още в доклада.

В резултат на този процес пазарният дял на чуждестранни банки в България възлиза на над 90% от банковия пазар, като по този начин страната ни заема лидерска позиция в Югоизточна Европа, следвана от Албания и Румъния.

Според направеното проучване чуждестранните банки контролират над две трети от банковите активи на страните от Югоизточна Европа, като водеща е Австрия с дял от 25%, следвана от Италия и Гърция с по 13 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:50 | 03.05.06 г.
fallback