IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

АЕЦ "Белене": Епопеята на един проект за нова ядрена мощност

Реализацията на втората ядрена централа у нас е спряна на фона на промените в Белия дом

08:34 | 17.02.21 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Площадката на АЕЦ &quot;Белене&quot;. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: Архив Ройтерс

7. В цифри спирането на проекта "Белене" също означава милиардна нереализирана печалба на американската компания General Electric, която следва да достави машинна зала и турбините на двата реактора. Аналогична е загубата на Framatom , което по никакъв начин не ни представя добре в отношенията ни с ЕС и Франция. 

8. Не съм запознат в детайли с т.нар. "акционерно споразумение" между „АЕЦ Козлодуй - Нови Мощности“ и Westinghaouse, нито за какъв тип реактор е направена Оценката за въздействие върху околната среда на новата площадка (АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" публикува преди време доклада по ОВОС на новата площадка - б.ред). Тези детайли не се споделят с обществото, но те са важни, когато трябва да оценим как и кога въобще можем да построим нов ВВЕР на нова площадка в Козлодуй, колко ще ни струва и каква ще бъде реалната полза.

Не се коментира и декларираната позиция да се строи със стратегически инвеститор. Коя компания би вложила 10 милиарда в подобно предложение е въпрос, който изисква специално внимание.

9. На последно място остава въпросът с "хибридизацията" на проекта, ако той се построи в Козлодуй, защото в Белене поне не го наричат така. Като начало нека да поясним, че  определението "хибрид" за пръв път се появява през 1595 година, идва от латинското hybrida и се е отнасяло за кръстосване на овце. Иначе "хибриден" в индустрията най-често означава съставен от различни по произход и технология елементи. Но тогава всички реактори, построени и строящи се в света са хибридни, тъй като различни компании и държави участват във веригата на доставки.

Основен "играч", който определя кое може и кое не може да е част от "хибридния" реактор е главният проектант, който носи отговорност за ядрената безопасност и ефективността на крайния резултат. В средата на януари General Electric достави първата турбина за ВВЕР реакторите за АЕЦ „Акуую“ в Турция, но кой знае защо никой не нарича проекта хибриден. В крайна сметка не е важно кой и как ще нарича даден проект, само да не ни се смеят, ако сме въвели световен термин за нещо, за което другите не са се сетили. Ако решим да добавим, че реакторът ще бъде "дигитален", нещата ще си дойдат на мястото.

Трудна прогноза за европейското енергийно бъдеще

Вземането на сериозни решения за развитие на ядрена енергетика като най-мощния нисковъглероден източник на енергия са трудни и отговорни. Нещо повече - те са стратегически и дългосрочни и не може да се сменят при всяко ново правителство.

Примерите в Европа са различни. Има сериозни решения и такива, които се менят от година на година, но това струва много пари и такива като нас не бива да го позволяват. Да не говорим за често негативното влияние на брюкселската администрация, което трябва да бъде пречупено единствено през призмата на националния интерес и ползите за хората.

Да се предвижда енергийното бъдеще на Европа е трудно, защото и последните събития с коронавируса и хаотичните действия на отделни държави и организации показаха, че политиката в трудни моменти е на принципа "всяка коза за своя крак". Ако се опитаме да пренесем подобно поведение в енергийната област, то ще се окаже невъзможно да предвидим до какво ще доведе зелената идеология и дали Европа ще строи надежди на слънце и вятър или ще подходи стратегически и ще запази всички надеждни и достъпни нисковъглеродни технологии в разумен баланс с необходимостта да пазим климата на планетата.

Замръзналите ветрогенератори в Тексас и последвалата огромна криза в електроснабдяването плаши. Въглищата и природния газ все още са, а и дълго ще бъдат, гръбнакът на електропроизводството, поне докато не променим изцяло визията си за икономиката и политиката, какво общество искаме и как да го постигнем.

Светът е обхванат от паниката на вирусната опасност, но нищо от това какви последствия ще нанесе изменението на климата не е отменено и едва ли е отложено. Редица учени са на мнение, че пандемията е детска играчка, в сравнение с въздействието на климатичните промени. Задачата, която ще трябва да решава светът е многофакторна и изключително сложна. Необходим е прагматизъм, основан на солидна научна база.

Това трябва да замени догматичното и егоистично партийно политическо мислене. Съвременните европейски и родни политици едва ли ще се променят, а надеждата е да дойдат нови, които да мислят по-разумно.

Проф. Янко Янев e управляващ директор на Института за управление на ядрените знания във Виена, както  изпълнителен директор на Международната академия за ядрена енергия. Анализът е предоставен на Investor.bg, заглавията са на редакцията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 7 rate down comment 5
Solar Power
преди 3 години
Аз съм на слънце изцяло от 2013-та офгрид. Нямам проблеми :) Тока ми никога не е спирал и от 2013-та не плащам на никого нищо. Лятото с излишния копам етери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 5
Solar Power
преди 3 години
Относно отработеното гориво....плащаме на Мъск и го засилва към слънцето. Проблема е решен.Относно това дали да има или не ядрена централа то аз съм твърдо против !!!Абсолютно е неуместна. Имаме слънце,вода,вятър и текуща централа която да обира луфта. Просто трябва да се насърчат 100 000 семейства да си сложат по 20-30 киловата на покривите и да им се изкупува на добра цена.Ако няма слънце зимата то ще има вода и вятър тогава пък ще работят другите централи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
Имали сме Черноризец Храбър, сега имаме теб - Черногледец Храбър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 6
michaelis23
преди 3 години
ние наще дюнери ги прайм с чипове и на компютри не сменяме чаршафи и не сме бакшиши кат вас в Буллгаpистaния, щот явно няма интерес за развитие според ваща Щаб квартира и ток не ви треа, треа да моете да миете чиниите и наcpaните евроггeйски *** за жълти стинки .... може и по една вувузела за бакшиш да извъртите нали тва са ви приоритетите в Колонията ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 3
neon7
преди 3 години
Сиренцето за капана вече си го купувате самиТакива са плановете на политико-енерГЕПИйната мафия, която на 9-ти февруари публикува на сайта на Министерството на енерГЕПИката и призова за обществено обсъждане на нещо, което е нарекла "СТРАТЕГИЯ ЗА УСТОЙЧИВО ЕНЕРГИЙНО РАЗВИТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ДО 2030 ГОДИНА С ХОРИЗОНТ ДО 2050 ГОДИНА". Тя е с обем от 68 страници и в нея има безброй глупости и откровени лъжи, но както винаги, ценейки вашето време, ще ви покажа само една от култовите страници, каквите света едва ли някога до сега е виждал и чел.https://gikotev.blog.bg/drugi/2021/02/14/sirenceto-za-kapana-veche-si-go-kupuvate-sami.1749301Счетоводителката на мафията обяви част от размера на рекетаhttps://gikotev.blog.bg/drugi/2021/02/15/schetovoditelkata-na-mafiiata-obiavi-chast-ot-razmera-na-rek.1749428
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 6
Shadow1
преди 3 години
Учудващо полезна статия този път, браво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Дюнермейкъре и от атомна енергия ли разбираш вече??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 4
michaelis23
преди 3 години
любимата фраза на еврогейcкитe сoроспии - Ам то населението в Българията поне намаляя и за тва няяме нужда от АЕЦ !! ... В образованието нямали интерес да се развивали технологично ве, за тва Обучението ги задрасква тия паралелки щот им треат готвачи, бакшиши и преститутки ...Ам добре напраете така че да се увеличава населението и ИМА ИНТЕРЕС към технологично развитие ве, шо не го напрайте тва, не моете или по-скоро не искате ?? ..... тогаа ше има нужда и от 5 АЕЦа не само от един ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 6
michaelis23
преди 3 години
1. БГ имаше тежка и всякаква индустрия по времето на СССРа от 30г. Американската и Еврогeйcка Окупация няма никаква - вярно е2. да няма защото нашите колонизатори са ни харизали да сменяме чаршафи и да сме бакшиши и миячи на чинии, интерес няма от вън да сме развити технически, трябва да сме тъпaaци - да вярно е3. не съм спец у сека точко кат тебе, тука сори не знам4. да въпроса обаче ЗАЩО НАМАЛЯВА ей тука се обърни към по горните точки. Населението нето в момента е 5рка млн. защото аз също се водя там ама не съм там. Гасите Козлодуй защото населението намалява хм виж горните подточки 5. Преписвача на статията няма какво да ти обяснява особено за Нова Зеландия и Австралия след като това е Англия и нямаме нищо сходно с тия6. не съм чул България да е земетръсен район като Япония, но щом казваш ... Китай не знам за паркове но има оперативни 49 реактора и още 20 се строят в момента т.е. напът да станат 70 реактора защото Глобалното Затопляне в Тексас видехме нали .....За мен ще остане дизела защото той бачка и в снег и лето, а тия тука имат акъл за разлика от вас доле и тука не намаляват защото имат интерес да се развиват технически не само да сменят чаршафи, затова и не карат Тесли масово, защото имат акъл ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 6
doba
преди 3 години
Докато ние в БГ се пинкаме и чудим, първият реактор за Белене(май на Шкода беше) го монтираха в Индия и бълва евтин ток. Докато ние плащаме майка си и баща си за той от перки и волтаици, отделно и на хамериканските Марици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още