Българският президент и премиер си разменят обвинения в ескалиращ спор за корупцията в страната, който заплашва амбициите й за членство в еврозоната и Шенгенското пространство.
Предизвикано от действията на наскоро избрания нов главен прокурор, противопоставянето подчертава десетилетната битка за влияние в черноморската държава. В центъра й са влиятелни олигарси и заподозрени в организирана престъпна дейност личности, държавни представители, обвинени, че са пренебрегвали действията им, както и прокурори, които имат повече власт от където и да било другаде в Европейския съюз (ЕС), посочва журналистът Слав Оков в свой анализ за Bloomberg.
Събитията се случват в ключово за бившата комунистическа държава време. Тя се бори да сложи край на продължаващия вече 12 години надзор от ЕС върху съдебната система и борбата с корупцията. България се опитва да покаже, че на нейните управници може да се има доверие по редица въпроси, вариращи от банкови политики до граничната сигурност.
„Правителството очевидно е под известно напрежение“, посочва Майкъл Тейлър, старши анализатор за Източна Европа на Oxford Analytica. „Брюксел може и да се притеснява за въвеждането на еврото в още една страна, където на правителството не може много да се вярва“, допълва той пред медията.
Президентът Румен Радев, чийто имунитет е обект на прокурорско разследване, атакува правителството на премиера Бойко Борисов тази седмица заради, по думите му, грешки, довели до разпад на държавността.
„Липсата на воля за реформи, за борба с корупцията и разхищението, методичното погазване на закона и морала доведоха България до парализа на цели обществени системи и институции“, заяви Радев.
Борисов, който е начело на трети кабинет от 2009 г. насам, заяви, че президентът търси конфронтация с правителството.
Президентът и Черепа
София си е поставила цел да приеме еврото в началото на 2023 г., след като първият й опит да се присъедини към „чакалнята“ на валутния блок беше отложен заради съмнения в местните банки. Подобни институционални притеснения блокираха и влизането на България в Шенген. Страната се намира и на дъното на индекса за корупция на Transparency International като най-зле представяща се в ЕС, заставайки след Румъния и Гърция.
САЩ също отправиха критики срещу България. В сряда държавният секретар Майк Помпейо наложи санкции срещу първите българи – съдията от Специализирания наказателен съд Андон Миталов и неговото семейство, заради участието му в „значителни“ корупционни практики. Миталов издаде през октомври заповед, с която позволява на заподозрян в шпионаж български гражданин да пътува до Москва, където получи орден от руския президент Владимир Путин.