IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Наистина ли две е по-малко от едно?

Настъпилите промени в пенсионното осигуряване за последните 20 години изискват промяна на коефициента на редукция на държавната пенсия, посочват експерти

08:20 | 29.11.19 г. 19
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Справедливият коефициент на намаление е 6-7%, сочат изчисленията на пенсионните фондове. При тази редукция винаги две пенсии ще са повече от една, категоричен е Милен Марков. Сегашният процент (20%) на практика означава, че осигурените във втория стълб нямат право на субсидия от страна на държавата за пенсията си от първия, тоест, че те, чрез своите данъци, не са субсидирали пенсиите на своите родители. Субсидията от държавния бюджет към фонд Пенсии на НОИ се формира от данъците. Така че погрешно е да се счита, че хората с вноски в частни фондове нямат принос към тази субсидия, коментира Марков.

При справедливо изчисляване на индивидуалния коефициент, дори при осигуряване само от 20 години в УПФ, сборът от началните размери на пенсията от НОИ и УПФ е по-голям от началната пенсия, получавана от НОИ, обясни още той. По думите му съществуващата в момента редукция е несправедлива и това е причината изчисленията да показват, че две пенсии са по-малко от една за една част от първите бъдещи пенсионери.

Ако промяната на механизма не се случи, в началото ще има хора, за които двете пенсии ще са по-малко от една, коментира и Владислав Русев, изпълнителен директор на ПОД Алианц България. Той поясни, че това се отнася само за част от хората в първите години, в които ще се получава втора пенсия, в случай че НОИ не коригира начина, по който калкулира индивидуалния коефициент.  

Редукцията трябва да се преизчисли спрямо нивото на вноската за втора пенсия през годините. Има достатъчно време да се направят разчетите и да се поставят за обсъждане. Социалната система трябва да бъде справедлива, защото в противен случай се губи доверието в нея, предупреди Григор Димитров. 

Иван Нейков изтъкна и друг аргумент в полза на тезата, че редукцията трябва да бъде друга. Той припомни, че вече повече от десет години държавата се явява трети осигурител и към осигуровката на хората в първия стълб се прибавя още 12-процентна вноска*. От тази гледна точка не е коректно да се сравнява размерът на вноските от първия стълб с размера на вноските от втория и оттук размерите на пенсиите. Защото във втория стълб липсва държавата като осигурител и затова е коректно да се види каква е ролята на 12-те процента в размера на пенсията от първия стълб. Затова редукцията трябва да бъде различна – редно е или да се махне влиянието на тези 12%, или ако те се вземат предвид, по друг начин да бъде направена редукцията.

Това е сериозен проблем, тъй като изниква въпросът защо държавата не подпомага и втория стълб с подобна вноска, а иска да убеди обществото, че при неравни осигурителни условия има толкова голяма разлика между пенсиите от първия и втория стълб. Всъщност още веднъж държавата се опитва да разколебае доверието на хората във втория стълб, казвайки, че ще намали държавната пенсия с 20 на сто. Това е двоен удар върху доверието на хората в пенсионния модел, който се прави чрез инструмента редукция. Ето защо трябва отново да се започне дискусията по отношение на този инструмент, посочва Иван Нейков.

Фундаменталните проблеми на втория пенсионен стълб няма да се решат с това да се намали или дори да се премахне коефициентът на редукция. Това е проблем, който трябва да се елиминира най-скоро, с оглед на това, че първите пенсионери трябва да получат втора пенсия през 2021 година, коментира Георги Вулджев, икономист от ЕКИП.

Лидия Шулева не е напълно убедена, че редукцията трябва да отпадне, защото хората с УПФ внасят по-малка вноска в първи стълб, отколкото всички, които са с вноски само в първия сталб. В някаква степен има справедливост в наличието на коефициент на редукция, но в никакъв случай той не е 20% и е несправедлив, защото отразява допускания отпреди 20 години, които към момента не са релевантни. Тогава се залагаше, че вноската за пенсия във втори стълб ще стигне 7%, че бюджетът на НОИ ще е без дефицит към 2020 година, а и вноската към НОИ тогава беше много по-голяма в сравнение със сегашната, каза експертът.

Последна актуализация: 11:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 2
Императорът
преди 4 години
Говориш за "образовани хора", а сам ти си финансово НЕГРАМОТЕН !!! ПФ акции ли издават, бе - глyпи? Пирамида е Ной - ако имаше поне базова финансова грамотност, щеше да го знаеш. Кое ще се обезцени, *** - наясно ли си, че средно 75% от активите на ПФ са в дългови книжа? Впрочем ти и това не знаеш какво е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 4
doba
преди 4 години
И друг път съм писал, да се повторя: всеки има избор. Който не му харесва ДПФ-то по всяко време може да си прехвърли партидата в НОИ. Пуска си искането - и готово!Мен ми е любопитно какво ще започнат да плащат догодина.Защото ако сумите са нищожни масово вноските ще бъдат прехвърлени в НОИ, пазарна икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 3
xapoznai
преди 4 години
Първо таксите са смехотворно високи на тези фондове. После нямат и никаква доходност. Накрая - не дават и никаква сигурност. При евентуален фалит на държавата и те няма да могат да изплащат нищо. И къде тогава е смисъла от съществуването им? Онаследявания и бла,бла все едно някой планира да не доживее до пенсия. Сигурен съм, че и това ще отпадне - последната сламка. Да не говорим каква би била разликата ако тези пари си ги инвестирал в най-тривиалните неща като имот или банков депозит. В пъти!!! Просто смехотворна система, която обогатява единствено и само самите дружества. Поредния държавно гарантиран частен бизнес с особено добра норма на възвращаемост!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 5
hagan
преди 4 години
за всички поне малко образовани хора със математика значи ако човек има брутна заплата 1000 лв общата преведена сума от работодателя е 198лв за пенсионно осигуряване ако човека се осигурява и в ДЗПО- то там ще внесе 50лв и 148 в фонд пенсии тоест 25,25% се внасят в Частния фонд и 74,75 в ДО -тоест човека е внасял 25 % по малко пари и трябва да получава толкова процента по-малка пенсия но въпросът е друг никой не търси отговорност на частните пирамиди които 20 години събират пари а дават акции! А не капитало набираща сметка и като си видиш документите имаш дялове от акции и в зависимост стойността на акциите - имаш хипотетично събрани средства и ако акциите се обезценят ще имаш дялове от акции без стойност ЖИВА ПИРАМИДА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 3
pinoccio
преди 4 години
Ако има нещо, което да казва истината и как стоят нещата, то това е заглавието. Всеки опит на държавата да свали част от бремето си е за сметка на хората. Всяка инициатива на държавата да свърши нещо добро завършва с голямо зло. Държавата все се крие зад посланието на апостол Павел към римляните, че не доброто, което иска - прави, а злото, което не иска - него върши. Или защо две да не е по-малко от едно, ако няма зла умисъл? Ако математиката имаше нещо общо с доброто намерение, Данте щеше да е най-известният математик.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 0
Спящият бик
преди 4 години
Няма никакво съмнение, че коефициентът на редукция е несправедлив. И какво от това!? Популисткото управление на герб не се интересува от аргументи. И пет пари не дава, че още някой щял да бъде ощетен от фискалната му политика. Виж, друго е, ако наистина се формира по-широк фронт от недоволни, защото тогава и само тогава, както казват математиците, Бойко Борисов ще се намеси и ще възстанови справедливостта. А ние ще се направим, че вярваме в мотивите му, които ще ни озарят от всички сервилни медии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 2
bgMan
преди 4 години
Поредното доказателство че не живеем в демократична държава а в мафиотска бутафория.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 9
studioaa
преди 4 години
За мен предстои поредното ограбване на данъкоплатеца в стил КТБ. МФ знае, че е невъзможно да се изплащат пенсии без да има приходи от дивиденти или лихви и не само това но и цените на много много от акциите даже не могат да компенсират инфлацията и са непродаваеми на тези цени заради липса на ликвидност. Реалната доходност от cash flow на фондовете е под 1.5%, а лъжците като броят поскъпването на акциите си от QE като доходност. Как ще стане това бе синковци при положение, че българските ви акции на БФБ няма кой да ги купи, повечето европейски акции са надолу от началото на 2018. Сега ние всички ще бъдем излъгани да пореден път държавата "спасява" фондовете от фалит защото точно натам се е запътил втория стълб като със заеми за това и всички плащат. Аз към категорично против да има възможност да се прехвърля втория стълб към НОИ защото сега в следващите няколко години борсата неизбежно се срине, а цялата фантомна "доходност" се изпари редно е лакомите з***дници да си загубят парите, а не НОИ да ги компенсира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Поредният грабеж, който подготвят управляващите мpъcници !!! Значи излиза, че първо принудиха хората да се осигуряват в УПФ, без да ги питат, а сега ги НАКАЗВАТ заради това с по-ниски пенсии !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още