От сдружението коментират още, че има редпосчватица примери от последното десетилетие за фалиращи големи структуроопределящи предприятия в различни общини, които не могат да обслужват данъчните си задължения и това се отразява директно върху постъпленията в общинската хазна. Там където структурата на местните приходи е такава, че тези предприятия са осигурявали определен дял в приходите на общините, ефектът за общинските бюджети винаги е негативен и тези общини наистина се налага да търсят помощ от държавата. При тези условия и при съществуващото приоритизиране на вземанията, вземанията на общините не винаги могат да бъдат удовлетворени.
"Също така, когато говорим за помощ от държавата за общините е необходимо да се отчита, че местните власти предоставят публични услуги най-близо до хората и от една страна изпълняват редица държавнически функции на местно ниво, а от друга решават конкретни въпроси на местното население, които законът е определил като местна компетентност", посочват още от НСОРБ.
От последния отчет на финансовото министерство за състоянието на общините става ясно, че за поредна година по-голямата част от дълговете на общините са породени от невъзможността им да финансират сами местните си дейности, да се разплащат към доставчици, строители или изпълнители на различни договори. Много е важно да уточним, че що се отнася до парите от Брюксел, общините са отличници, почти без изключения, защото дейностите, извършвани с европари обикновено се съфинансират с банкови заеми от Фонда за органите на местното самоуправление в България (ФЛАГ).
Според данните за финансовото състояние на общините през 2017 г. и за общините в процедура по финансово оздравяване през 2018 г.,13 общини се нуждаят от финансово оздравяване, при 32 общини година по-рано. Това са общините Симитли, Струмяни, Белоградчик, Грамада, Димово, Кочериново, Рила, Сапарева баня, Септември, Перник, Неделино, Чепеларе, Стамболово.
Общо просрочените задължения на всички общини към 31 декември 2017 г. са в размер на 156,8 млн. лв., в т.ч. по бюджета на общините 146,1 млн. лева., отчитат още от МФ. Просрочените задължения по бюджетите на общините са формирани от 143 общини (53% от общия брой общини).
таблица
Общинският дълг и общинските гаранции към 31 декември 2017 г. възлизат на 1,2 млрд. лв., в т.ч. 594,6 млн. лв. вътрешен (47,2%) и 665,9 млн. лв. външен дълг (дългът на Столична община формира 49,9% от общия размер на дълга). таблица
Най-парадоксалното е, че кметовете постоянно се опитват да се отскубнат от хватката на държавата, но в същото време не спират да тропат на вратата на финасновия министър за още парична подкрепа, с която да вържат бюджета.
Очевидно е, че общините в общия случай имат силно ограничен собствен ресурс и разчитат почти изцяло на субсидиите от държавата. Ситуацията е различна само в големите градове и курортни общини, където приходите от имуществените данъци са значително по-високи. За повечето общини обаче собствените данъчни приходи са около 5-10% от бюджета им.
От НСОРБ посочват, че целта на общините на местно ниво, а и целта на държавата на национално, е да се търси баланса и справедливостта при облагане, съобразено с пазарните условия, да се осигурява едновременно и социална поносимост и в същото време финансиране на всички т.нар. публични блага или услуги.
Липсата на собствен ресурс обаче означава че на практика не могат да се провеждат смислени политики на местно ниво и второ, че дори и най-малкият шок - например неразплатен европейски проект, практически потопява общината „под вода” и тя няма инструменти за реакция, коментира за Investor.bg Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Трябва да направим и още едно уточнение, общините с държавен заем се обвързват с оздравителен план, както и с много по-силен надзор от централната власт, като целта е да бъде намален дефицитът по бюджета, необезпечените и просрочените задължения и да бъде подобрен мениджмънта.
Има една приказка, че ако ви говорят, че работата не е в пари, а в принципи – значи работата е в пари. И с общините е така, защото идеята да взимаш повече (повишавайки налозите), за да разпределяш повече е обречена на провал, ако нещо кардинално не се промени в борбата с корупцията и управлението на отделните населени места.
Факт е, че България е една от страните с най-ниско пряко облагане. На фона на други държави имотните данъци тук, са почти символични. Но малките общини няма как да се развиват, разчитайки само на данъци. Трябват им устойчиви инвестиции и проекти, които да съживят замрелия трудов пазар и да вкарат реален паричен ресурс в изтънелите общински касички. Или най-после да се заговори за реална финансова децентрализация...
Според Петър Ганев общините доста са повишили данъците, като в периода от 2013 до 2018 г. има 98 покачвания на имотния данък. Данъкът върху колите е бил повишен 48 пъти през последните 5 години.
преди 6 години Освен това, защо акциза върху горивата не отива за поправяне на пътищата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Знаете ли какви са виенските данъци? Проблемът в момента е, че ДДС и акцизите са огромни, но данъкът върху собствеността е символичен, а и е само върху сградите и автомобилите - останалите имоти са без данъци. Затова общините нямат никакви приходи от данъци и чакат на държавата. Например - едно малко градче или село - какви данъци събира за година? В същото време обаче има хиляди декари земи и гори в землището си.. обаче от там данъци йок. Затова в малките населени места има само една асфалтирана улица с много дупки.. всичко останало е макадан. Заради неадекватната ни данъчна система.. се получава парадокс - уж все по-голям БВП имаме, а разрухата в инвраструктурата става все по-голяма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Няма как да има виенска инфраструктура с пернишки данъци", каза министърът.----а реално е точно обратното, виенски данъци с пернишка инфраструктура отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "а ако те имат финансови трудности - да повишат данъците, предложи Горанов" ...просто гениално... как кметовете в Северозападна България не са се сетили за това... да вдигнат данъците и да си оправят общините.... Горанов започва да блести с "икономически прозрения" ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар