647 мегавата нови енергийни мощности ще бъдат изградени в България в периода между 2018 година и 2027 година, предвижда прогнозата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). 401 мегавата от новите мощности ще бъдат от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
Оценката на Оператора е, че има достатъчно производствени мощности до 2027 година и не се очаква затруднение в електроснабдяването на страната при нормални метеорологични условия и аварийност. Решението при продължителни лоши метеорологични условия и аварии е развитието на регионални пазари, включително на балансираща и на резервна мощност.
Остатъчната разполагаемост е около 15% от мощностите, което се дължи основно на прираста на ВЕИ.
Анализите са част от десетгодишния план за развитие на Оператора. По отношение на новите мощности в него са включени проектите за удължаването на експлоатацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, икономически ефективни малки ВЕИ централи, както и заявени когенериращи мощности (например на площадката на "Топлофикация София").
ЕСО обаче не взима предвид развитие на АЕЦ „Белене“, както и на хидроенергийните комплекси по р. Дунав и ТЕЦ Варна, поради неяснотите около тези проекти и липсата на споразумение със стратегически партньор за ядрената ни централа.
За възобновяемите източници ЕСО отбелязва, че те затрудняват балансирането на системата. Фотоволтаиците например не могат да бъдат използвани за покриване на пика на потреблението през зимните месеци (между 19 и 21 часа), а вятърните централи произвеждат най-много електроенергия в часовия диапазон между 2 и 6 часа, когато и потреблението е най-ниско и има излишък в системата. Тези централи обаче помагат при покриването на върховото потребление, когато ниските температури са съчетани и със силен вятър.
Гъвкавостта на мрежата при наличието на нерегулируеми ВЕИ ще бъде осигурена от газови или газово-парови централи, както и ПАВЕЦ „Чаира“ и довършването на язовира „Яденица“.
Към края на 2017 г. в страната са изградени фотоволтаици с мощност от 1043 мегавата и вятърни централи с мощност от 701 мегавата. През последните две години няма нови заявления за присъединяване на нови ВЕИ централи към мрежата, посочват още от ЕСО.
Според прогнозата на ЕСО енергийното потребление към 2027 г. ще се движи в диапазона между 37,9 млн. мегаватчаса и 40,5 млн. мегаватчаса в зависимост от това дали мерките за енергийна ефективност се прилагат по-интензивно, или се забавят. ВЕИ ще осигуряват дял между 17% и 18%, в зависимост от сценария за енергийно ефективни мерки.
Инвестициите, които ЕСО планира за тези десет години, са на стойност 1,29 млрд. лева, като 148 млн. лева са привлечени европейски средства. С тези пари ще бъде осъвременена мрежата и ще се изграждат нови съоръжения.