fallback
Агенцията за приватизация решава проблема с инвестиционните бонове
11:19 | 26.01.04 г.Препоръчан материал от партньор на investor.bg
Между 5 и 10 млн. лв. номинал ще бъдат използвани на предстоящия търг
Investor.bg, специално за в. ПАРИ
Поредният трети централизиран публичен търг е нещо повече от списък с акции от 111 дружества. Той ясно показва желанието на Агенцията за приватизация /АП/ да реши проблема с издадените инвестиционни бонове, които са с изтичащ след по-малко от 6 месеца срок на валидност. За целта приватизаторите за пореден път залагат на публични дружества, които са над 20 в списъка с общо 111 предприятия. Обикновено те бяха продавани срещу компенсаторни инструменти на Приватизационен сегмент на БФБ-София, но за решаване на въпроса с инвестиционните бонове Агенцията за приватизация ще използва други пакети - 30% от Параходство БРП и 30% от Бояна филм, която първоначално бе определена за приватизация срещу инвестиционни бонове.
Усилията на АП
Бързината, с която АП задвижи третия централизиран публичен търг, е нещото, което индикира, че изявленията за нови списъци, които да последват този, ще бъдат изпълнени. Тези усилия може да доведат до изравняване на цените на инвестиционните бонове с цената на компенсаторните инструменти в кратките моменти на най-голямо търсене на бонове в първия ден на търговете.
Най-късно на 9 февруари ще стартира третият централизиран публичен търг от третата вълна на масовата приватизация според обещанията на Агенцията за приватизация. Началото ще бъде на 6-ия работен ден след обнародването на списъка в Държавен вестник, което се очаква да стане утре или в петък. Дали интересът към акциите, предложени на него, ще бъде висок, може да се следи по цената на инвестиционните бонове в оставащите около две седмици до първия аукцион.
От началото на борсовата търговия с инвестиционните бонове /24 ноември/ общо 152 са сделките, при които обект на покупко-продажба са 500 бона. Сделките, при които са търгувани пакети, по-малки от 3000 лв. номинал инвестиционни бона, са 1218 за общо 1.028 млн. лв. номинал. Обикновено изкупвачите по-места, наричани рънъри, продават пакетите с размери до 3000 лв. номинал. От началото на борсовата търговия има 2176 сделки с бонове за общо 25.23 млн. лв., по-голямата част от които са търгувани неколкократно. Данните показват, че хората трудно намират пътя към инвестиционните посредници и банките, които осигуряват достъп до борсата дори с помощта на рънърите.
Интересът ще продължи
Интерес към инвестиционните бонове ще има и след края на този търг, защото от АП декларираха, че веднага след него ще започне нов търг вероятно за дялове в ООД, някои от които мажоритарни. Очаква се понижаване на цените на непродадените акции от изтичащия на 2 февруари втори централизиран публичен търг. Акции от други 60 дружества също ще бъдат предложени в следващите месеци на централизиран публичен търг, след като бяха част от списък, включващ 171 предприятия, само 111 от които бяха готови за продажба в предстоящия трети централизиран публичен търг. Не на последно място инвестиционните бонове може да бъдат използвани за вноски по разсрочените плащания на работническо-мениджърските дружества.
На третия централизиран публичен търг, който ще се провежда на БФБ-София, ще се предложат акции за 1.93 млн. лв., като сумата от минималните им цени е 13.4 млн. лв. номинал.
Много по-голям бе успехът при продажбата на дялове в 86 ООД, като 70 от тях бяха продадени срещу 2.57 млн. лв. номинал инвестиционни бонове при начални цени за 4 млн. лв. номинал, или 64% покритие на очакванията.
В новия списък от 111 дружества има няколко пакета книжа с голяма вероятност да бъдат продадени. Това са 4.4% от капитала на Балканфарма-Разград, предлагани при минимална цена 4.49 лв. за акция в непарични платежни средства, което прави по 82 ст. за акция според средната цена на инвестиционните бонове от петък. За сравнение през последните 2 години и половина дружеството реализира 74 ст. печалба на акция въпреки нерозовото му състояние и желанието на основния собственик да го продаде. През 2001 г. дружеството бе отписано от регистъра на публичните емитенти при цена 2.1 лв. за акция. Възможно е мажоритарният собственик Балканфарма-Разград да изкупи дела на държавата по същата цена, което ще доведе до използване на бонови ресурси за 4.66 млн. лв. номинал само от продажбата на този пакет при цената на инвестиционните бонове в петък - 18.34 ст. за 1 лв. номинал.
Изключенията
Отново очакванията са акциите от централизирания публичен търг да бъдат плащани в инвестиционни бонове, които са с около 20% по-евтини от компенсаторните инструменти. Въпреки това ще има изключения както през изминалата седмица, когато клиент на една търговска банка пропусна ползи, защото плати закупените акции с жилищни компенсаторни записи вместо с по-евтините бонове.
Друг пакет, който вероятно ще бъде продаден, са 23.65% от България-29. Мажоритарен акционер в предачното предприятие е Албена инвест холдинг. По минимални цени за целия пакет са нужни 1.05 млн. лв. номинал непарични платежни средства, като вероятно част от тях вече са събрани, след като в петък посредникът на холдинга - Булброкърс, изкупи 507 хил. лв. номинал инвестиционни бонове при общо изтъргувани 879 хил. лв. номинал.
При 54.94 лв. за акция се предлагат акциите на М+С Хидравлик, известно с факта, че разпределя по 4 лв. дивидент на акция през всяка от последните 5 години, а през 1998 г. дивидентът е 1.4 лв. на акция от печалбата през 1997 г. При общо 21.4 лв. на акция брутен дивидент минималната цена от 54.94 лв. за акция отговаря на 10 реални лв. за акция според цената на инвестиционните бонове от петък - 18.34 ст. за 1 лв. номинал. В същото време борсовата цена на акция е около 28 лв. Очакванията са пакетът от 2.4% в капитала на дружеството да бъде продаден срещу минимум 0.5 млн. лв. номинал.
В последния момент към списъка бе присъединен и мажоритарен дял от Лонгоза ЕАД-Варна. Дърводобивното и дървопреработващо дружество има балансова стойност на акция от 33.89 лв. и ако зад тази цифра стоят реални активи, ще бъде изгодно да се платят 33.89 лв. на акция в инвестиционни бонове и след това да се търси ликвидация на дружеството с перспектива за печалба от 5 пъти. Минималната цена на целия пакет от 100% във варненското дружество е 705 хил. лв., платими в непарични платежни средства, или 126 хил. лв. по цени на инвестиционните бонове от петък.
Активите на Лонгоза ЕАД-Варна
В уебстраницата на Агенцията за приватизация е записано, че дружеството притежава следните недвижими имоти:
- база Тополи: шест сгради, два склада, три работилници;
- административна сграда, изба, столова;
- ваканционно селище Горски кантон с шестдесет и две дървени къщи, стопанска битова сграда с кухненски блок, административна сграда, стая КПП, тоалетна, помпена станция, десет апартамента;
- навес-Дъбравино, сграда, курортен комплекс "Камчия", горски кантон "Пода", ловен дом "Пода", пилчарник за фазани-с.Долище;
- ловен дом "Батова", четири бунгала - панели метална покривка-с. Долище;
- комплекс "Овчарниците"-с. Невша, обор, два овчарника, фуражна кухня, навес;
- гараж - ремонтна работилница-Провадия;
- административна сграда, склад, гараж - ремонтна работилница-Суворово;
- кантон с кантар-Вълчи дол, ловна хижа "Ламборджа".
Ако е останала и част от тези активи, цената му може да е много по-висока от 705 хил. лв. номинал инвестиционни бонове. Още повече че продажбата не е в пакет и след търга може да се окаже, че никой няма повече от 51%, и ще може да последва ново изкупуване с цел придобиване на контрол. Има индикации обаче, че повечето активи вече са продадени, което за пореден път показва масовата практика на разпореждане с имущество преди приватизацията често без знанието на Агенцията за приватизация.
За продажбата на тези четири пакета може да бъдат използвани най-малко 4 млн. лв. номинал, което е сумата от минималните им цени. Други интересни пакети са 20% от ГОРУБСО-Златоград, предлагани при цена 9.26 лв. за акция, което отговаря на около 1.7 реални лв. за акция, съразмерно с цената, която фирма на Мултигруп плати през 2002 г. за 80% от дружеството. За целия 20% пакет са нужни минимум 2.02 млн. лв. номинал, които инвеститорите ще предпочетат да платят в инвестиционни бонове, понеже са най-евтиното средство, приемано в тази продажба.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:46 | 07.09.22 г.
напиши коментар
fallback