fallback
Късите сделки на БФБ са възпрепятствани от глоби и ограничения
15:55 | 20.11.03 г.Препоръчан материал от партньор на investor.bg
Късите сделки на Българска фондова борса – София са позволени от търговската система, но са съпътствани от значителни усложнения, показа проверка на Investor.bg.
При къса сделка спекулант продава дадена ценна книга без да я притежава с надеждата, че цената й ще падне и той ще може да я купи по-евтино и да я върне на собственика й или депозитарната институция. По този начин се печели от разликите между продажната и покупната цена.
В момента къси сделки на БФБ-София може да се правят в рамките на търговската сесия, приключваща в 13:00 часа, казаха ръководители на вътрешен контрол в няколко посредника. Ако до края на търговската сесия продадените книжа не бъдат купени, се дължат глоби.
Борсата взема глоба в размер на 6 лв. за първите 7 случая на закъснение в покупката на продадени книжа. След това глобата е 50 лв. на закъснение, а при 20 такива случая Комисията по финансов надзор има право да отнеме лиценза на посредника.
Тарифата на Централен Депозитар включва глоба от 1% за всеки ден забавяне в затварянето на къса позиция. Досега обаче тази глоба не е била събирана, научи Investor.bg от служители в back-office на посредниците.
Случай на къси продажби са ставали основно погрешка, когато посредник или клиент на COBOS е продавал неумишлено книжа, които не притежава.
Дългосрочни къси сделки (за повече от един ден) се сключват още от 1998 г. Например къси сделки могат да правят мениджърите на доверително управление, когато акциите са на името на едно лице.Това позволява вътре в “мини фонда“ да съществуват сложни отношения включващи дълги позиции, къси позиции и гаранционен депозит, както и уговорка за плащане на лихва върху продажната цена на дългата позиция.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:12 | 09.08.05 г.
напиши коментар
fallback