fallback
Синергон холдинг
12:00 | 22.05.03 г.Препоръчан материал от партньор на investor.bg
Синергон холдинг е едно от най - подценените дружества на капиталовия ни пазар. Поне що се касае до фундаменталния анализ на акциите му. В консолидирания неодитиран отчет на дружеството се забелязват много интересни показатели:
1.Приходи от дейноста за 235,4 млн. лв. и това го нарежда сред най - големите дружества на пазара. Съответно приходите на акция са 22,36 лв., а пазарната цена на дружеството в момента е 1,20 лв. За сравнение същият показател при Албена инвест холдинг е приходи на акция около 5,50 лв. при борсова цена от 1,56 лв.
2.Печалба на акция - за 2002 г според неодитирания консолидиран отчет е 1,53 лв. или при борсова цена от 1,20 лв. това прави Р/Е = 0,78. При това този резултат не е инцидентен. За предходната година печалбата също е много добра - 0,92 лв. на акция. В неконсолидирания одитиран отчет печалбата на Синергон холдинг е 0,80 лв./акция, което дава основание да се очаква добър дивидент в края на юни. Дружеството демонстрира стабилна дивидентна политика.
За миналата година дивидентът бе 18 ст. на акция (при печалба от 37 ст. на акция) или 15% спрямо борсовата цена. За сравнение дивидентът, който дава всяка година Доверие холдинг се движи между 7-8% от борсовата цена.
3.Ръст на активите - най-голямо впечатление тук прави ръстът на дълготрайните материални активи, който за 2002 г. е 32%. От 104 млн. стойноста на ДМА нараства до 137 млн. лв., при това без да са правени преоценки т.е. ръстът е реален. Друг положителен момент е, че най-много се покачва стойноста на машините и оборудването - от 17,17 млн. на 32,06 млн. лв. или 86,72%, което е правещ впечатление факт.
Това показва, че дружествата от групата на Синергон холдинг правят сериозни инвестиции, които увеличават производствения им капацитет. Наистина това се отразява неблагоприятно на задълженията, които нарастват. Най-голям обаче е ръстът на задълженията към банки, което говори, че щом банкерите се съгласяват да отпускат кредити, те не считат, че дружеството би имало някакви ликвидни проблеми.
При тази ситуация възниква въпросът: Защо пазарът не е коригирал цената на тази акция? Може би отговорът се крие в това, че при подобен род дружества каквито са бившите приватизационни фондове, голямата раздробеност на капитала (холдингът има над 100 хиляди акционера) създава едно постоянно предлагане на акции, което в общи линии задоволява търсенето на пазара. Но дали на определен етап това предлагане на ниски цени няма да се изчерпи (както стана при Доверие холдинг), или пък големи купувачи няма да забележат подценеността на дружеството е въпрос, на който само времето ще отговори.
Стефан Стефанов
stf79@abv.bg
Изразеното мнение е лично и не представлява препоръка за покупка или продажба.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:50 | 13.09.22 г.
напиши коментар
fallback