IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Застаряването на населението на България като двигател на икономически растеж

Все повече жени ще работят "мъжки" професии, се предвижда в проект на Национална програма за безопасност и здраве при работа 2018-2020 г.

11:01 | 13.11.17 г. 24
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Застаряването на населението на България може да се превърне в неочакван двигател на икономическия растеж по аналогия с опита на Германия. Днешният 60-годишен човек не е 60-годишният преди 20-30 години, коментира за БТА Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика. Когато започваше технологичната революция, този човек беше на 40 години, и е част от новите технологии, аргументира се Нейков.

От БТА са потърсили експертно мнение по проекта на Национална програма за безопасност и здраве при работа 2018-2020 година, която е публикувана за обществено обсъждане. В нея се изтъква, че с пенсионната реформа се увеличава продължителността на активния трудов живот, което, наред с общото застаряване на населението, води до нарастване на дела на възрастните работници в предприятията.

От друга страна, чрез политиките и програмите за младежка заетост, както и чрез съвременните форми на професионално обучение, се очаква ръст на младите хора, които ще влязат в предприятията за първи път, пише в програмата.

България е на трето място в Европа по средна възраст на нацията

Иван Нейков отбелязва, че България е на трето място в Европа по средна възраст на нацията, а на първо е Германия. По нашите представи “от Германия трябва да се чуват ревове и сълзи” от възрастните работници, а тя е лидер в икономическото развитие - държавата, която така и не разбра, че има икономическа криза, изтъква Нейков. Според него никой не е правил изследване за приноса на възрастните работници в ръста на икономиката в Германия, но може би именно те са една от причините за това.

По данни на статистиката сега в България най-трудно намират намират работа хората до 29 години, а не възрастните. Според Нейков това означава, че работодателите са осъзнали истината, че възрастният работник е добър работник.

Данните сочат, че в следващите поне 20 години големият резерв на българския пазар на труда няма да бъдат младите работници, а ще бъдат възрастните им колеги, защото броят на младите, които излизат на пазара на труда, е по-малък отпреди 20 години.

През 2001 година първокласниците са били 113 хиляди, а през 2017 г. те са 64 хиляди. Това според Нейков показва, че за дълъг период непрекъснато ще нараства делът на работниците от категорията 55 плюс. Освен това вече излизащият от активна възраст няма да бъде заместван от млад работник, както досега е било. Средногодишно се пенсионират около 100-105 хиляди души, а младите, които навлизат на пазара на труда, ще бъдат под 70 хиляди.

Нужни са законодателни промени, за да се използват ефективно качествата на възрастните хора

Изтъквайки тези аргументи в подкрепа на доминацията на пазара на труда на възрастните кадри, Нейков посочи необходимостта от промени в законодателство, за да бъдат ефективно използвани качествата им. Той припомни, че Кодексът на труда е разработван в периода 1980-1986 година при друга демографска ситуация, без да се отчита тенденцията на непрекъснато нарастване на броя на възрастните работници.

Експертът препоръчва при новата ситуация режимите на работно време и на почивки да се преразгледат. Работници, които са над 60-63 годишна възраст, могат да бъдат оставени на осемчасов работен ден, но трябва да е ясно, че това не е най-добрият начин на използване на труда им, коментира Нейков. Според него по-ефективно е, ако се раздели работното време - пет часа работа, а три часа да обучават новите работници.

Моделът с обедна почивка от 30 минути може да е подходящ за 30-40 годишен, но е неподходящ за човек над 60 години, смята Нейков. Според него трябва да се променят и изискванията за осветеност на работното място с оглед застаряването на персонала, както и нормативната уредба, свързана с медицинските прегледи.

Много по-често и по много повече показатели трябва да се правят периодичните медицински прегледи на възрастните работници, което означава и промяна на уредбата за трудова медицина, смята Нейков. Според него трябва да има специална оценка на риска на работните места, когато на тях работят възрастни хора.

Това може да изглежда неатрактивно за работодателите, заради допълнителните усилия и разходи от тяхна страна, но пък те биха получили по-лоялен, дисциплиниран и висококвалифициран работник, с който да се чувстват по-сигурни, отколкото с нов служител, който сега навлиза, и е в състояние всяка седмица да напуска предприятието в търсене на по-атрактивни условия, коментира Нейков.

Едно евро, вложено в безопасност на труда, носи десет евро печалба на работодателите

Александър Загоров, експерт и конфедерален секретар на КТ"Подкрепа", напомня пред агенцията правилото, че едно евро, вложено в безопасност на труда, носи десет евро печалба на работодателите. Той обаче изтъква, че не трябва по възрастов принцип да се търсят решения за подобряването на условията на работа, а да се прилагат за всички служители, за да има положителен резултат.

Според Загоров в момента не е достатъчен броят на лекарите в службите по трудова медицина, които общо са 400, като не всички от тях са работещи и затова според него са нужни поне още толкова служби. По думите му недостатъчен е и ресурсът на Главната инспекция по труда. Проблем създава и сивата икономика, защото тези работници не могат да бъдат обхванати от службите по трудова медицина, допълни експертът.

Сред мерките, които Загоров предлага, е да се подобри координацията между службите и личните лекари, за да стане по-добра превенцията на професионалните заболявания. Сега тези служби основно работят по документи, а някои от службите, въпреки законовите изисквания, дори не знаят къде са работните места на хората, за които се грижат. Според Загоров психосоциалните рискове ще са сред основните предпоставки за новите професионалните заболявания. 

Все повече жени ще работят "мъжки" професии

В проекта на Национална програма за безопасност и здраве при работа 2018-2020 година се посочва, че не се очаква намаляване на броя на жените в състава на работната сила, заради създадените нормативни предпоставки за съчетаване на майчинството и професионалния живот. В проектодокумента е изразено очакването за все по-голяма роля и участие на жените, включително и в традиционно "мъжки" професии и производства. Прогнозира се и нарастване на броя на работниците мигранти. Разнообразно ще е и образователното и квалификационно ниво на работната сила.

Според очакванията, посочени в проекта на програма, броят на хората на възраст между 55 и 64 години в 28-те държави членки на ЕС, ще нарасне с около 16% между 2010 г. и 2030 г. По тази причина се препоръчват политики, насочени към осигуряване на възможности за възрастните работници да останат по-дълго активни и производителни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 35 rate down comment 1
stanislavr
преди 7 години
Първо, не пътро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 43 rate down comment 0
stanislavr
преди 7 години
Нейков пътро да види колко часа е работната седмица при тях какво здравеопазване имат (в сравнение с нашето). И да, ще има ръст - на услугите в старчески домове и на търговията, внос на памперси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 52 rate down comment 1
panther
преди 7 години
Мерките за поддръжка на възрастните работници като цяло са смислени, но това са марки които само замазват негативната тенденция. Не решават някой проблем генерално.Отделен въпрос е откъде ще се намерят лекари и сестри необходими за рбаотат с възрастни хора и възрастни работници в частност, като медицинския персонал също напуска България "със страшна сила".Черешката на тортата са работещите мигранти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 58 rate down comment 1
panther
преди 7 години
Боже, колко глупости, не знам откъде да започна да ги изброявам...В българия човек трябва да е поне около 50 за да е долугоре в част с новите технологии. Такива на 60 са рядкост."С пенсионната реформа се увеличава продължителността на активния трудов живот" - невероатна глупост. Активния трудов живот се повишава като се поддържа населението в добро здраве, а не с *** административни мерки. То ако ставаще с пенсионна реформа - досега да са ни накрали по 200 години да работим.Сравнението с Германия е следващото малoумие. Къде си тръгнал бе пиле? Германия е един от световните лидери по автоматизация, да не мислиш че в германия някои нещо сглобява на ръка? Като имаш стотици компютризирани заводи с управлението има може да се справи и по-възрастен човек.Хората под 29 в Бг не намират работа щото най-малко търсят, много са некадърни, но за сметка на това с претенции, а и дяла на откровените *** там е много висок.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 41 rate down comment 3
majnata
преди 7 години
В най общият случай , швабата / не имигранта/ може да иде на фрюренте/ранно пенсиониране на 63 г .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 72 rate down comment 1
doba
преди 7 години
Има и работоспособни, но други отидоха при св Петър(Бог да ги прости).Отделно има и 500 000 инвалиди.Да твърдиш, че влошаващата се демографска ситуация е 'двигател на икономически растеж' е интересна теза.Необходими са незабавни мерки, в противен случай БГ я чака катастрофа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 46 rate down comment 2
sdar
преди 7 години
Този пример е от изключенията, ако човек не е работил на младини и в Германия стиска до гроб. Обаче ако човек е работил през живота си и на младини, после на старини си живее живота с пенсията си. Така че нека да не гледаме изключенията, а общия случай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 56 rate down comment 5
sdar
преди 7 години
Може и да има изключения, но аз виждам живи примери пред мен в офиса в момента. Не казвам че хората не работят, напротив, опитват се всичко да свършат както трябва, но възрастта си е възраст. Човек няма как да се прави че на 60г. е същото като на 30г., ами не е. При нас тези на по 60г. правят много пъти повече грешки, не от незнание, а просто пропускат по невнимание. Младите се случва да объркат нещо, основно от незнание, но това става веднъж и следващия път знаят, а при 60-годишните не става по-добре, а по-зле с времето. И пак казвам, не са виновни хората, че на държавата и ГЕРБ не им пука за тях.Без да симпатизирам на комунистите, навремето помните ли колко беше пенсионанта възраст у нас и какви пенсии имаше? За 30г. хората не са почнали да живеят по-дълго, може би с 2-3г., ама пенсионната възраст скочи с 10г. че и отгоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 44 rate down comment 10
majnata
преди 7 години
"Затова в развитите страни има пенсионни системи и като остарее човек живее от пенсия..."Заблуда ... с очите си съм виждал как се работи в Германия , стиска зъби човечецът и се моли всеки ден да отика до 63 , 65 или 67 .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 51 rate down comment 12
Sakamano
преди 7 години
Да твърдиш, че 60-годишните не могат да работят с машини и едва ли не са с единия крак в гроба е пълна глупocт. Познавам доста майстори над 60, които работят отлично. Ако имат някакво минимално забавяне в мисленето и рефлексите, това многократно се компенсира от дългогодишния опит и изградените трудови навици. По-скоро младите немарливци трябва да ги наглеждаш непрекъснато когато работят с машини, че от разсеяност да не си отрежат някои телесни чаркове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още