Липсата на толерантност и корупцията – това са основните области, по които Държавният департамент на САЩ критикува България в представения късно в петък годишен доклад за състоянието на правата на човека.
Според властите във Вашингтон маргинализацията и обществена нетърпимост към ромското малцинство остава най-сериозният проблем при спазването на правата на човека в страната. Отбелязва се все по-голямата обществена нетърпимост към бежанците, хората с увреждания или различна сексуалност.
Корупцията продължава да подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и в другите държавни институции. Тя ограничава и възможностите за действие на правителството, поясняват авторите на доклада, който е изготвен от администрацията на предишния президент Барак Обама.
Условията в повечето затвори са сурови, с неадекватни санитарни условия и медицински заведения, се казва в материала. Според него пренаселеността продължава да бъде проблем в някои от затворите, особено в Бургас и Плевен. Много центрове за задържане разполагат с клетки с липса на адекватен достъп до естествена светлина.
Отбелязва се, че правителството е стартирало програма за подобряване на това положение. След като властите в България са направили значителни подобрения по отношение на приема на търсещите убежище и центровете за задържане на мигранти през 2014 г., независими наблюдатели и омбудсманът докладват за влошени поради небрежност условия. Те също отбелязват неадекватна хигиена, липса на канализация, в допълнение към редовните прекъсвания при осигуряването на доставките на храна и медицински и преводачески услуги.
В доклада се споменават и сигнали за религиозна дискриминация и тормоз, недостатъци в процесите и политиките за интеграция на бежанците, сигнали за изборни измами, за насилие на полов признак и за дискриминация срещу жените, за насилие срещу деца, за нарастващ онлайн антисемитизъм, за трафик на хора, за дискриминация на хора в неравностойно положение, на представители на етническите малцинства и на представители на общността на гейовете, лезбийките, транссексуалните и интерсексуалните. Има и социална стигма срещу хората с ХИВ и СПИН. Също са налице и сигнали и за случаи на детски труд и на дискриминацията срещу членове на малцинствата в трудовата среда.
Цитират се и данни от работодателски организации, според които 46% от фирмите са били обект на корупционен натиск. Според Центъра за изследване на демокрацията пък 22 на сто от българите са усетили по един или друг начин ефектите от корупцията, но до наказателно преследване се е стигнало при едва 0,01% от случаите.
От Държавния департамент отбелязват и продължаващото влошаване на медийната среда поради корпоративна и политическа зависимост.
Докладът се базира и на анализи на неправителствени организации.Представянето му попадна отново във фокуса на медиите, след като държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който по време на изслушването си преди избирането му на поста потвърди многократно обещанието си да насърчава правата на човека като основна американска ценност, не се яви лично, за да го представи.