IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо е вредно да се намалява ДДС сега?

Няколко политически сили залагат понижение на косвения налог на 18%, но подобна мярка може сериозно да застраши изпълнението на бюджета

08:12 | 22.02.17 г. 58
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Както вече казахме, повишението или намалението на ставките могат да окажат влияние и върху икономическия растеж, разбира се с различна степен. Това оказва въздействие върху инвестициите, капиталообразуването. Ако ставката бъде намалена, това би освободило допълнителен ресурс за частно потребление и инвестиции, а това би стимулирало  икономическия растеж. ДДС е от решаващо значение за постигането и запазването на балансиран бюджет. Ако той е балансиран и стабилен, доверието на чуждестранните ни партньори и инвеститори расте, а заедно с  него идват и повече преки инвестиции, които отварят нови работни места.

На това мнение е и икономистът Владимир Каролев. „Освен че ще намали данъчното бреме с около 1 млрд. лв. годишно, предлаганата от Реформаторския блок и Глас Народен мярка за намаляване на ДДС ще има комбиниран ефект, който ще се изрази в намаляване на цените, подобряване на финансовите резултати на фирмите и увеличаване на разполагаемия доход на потребителите“, коментира той. Според него данъците не трябва да влияят върху формирането на потребителски навици и тенденции.

От друга страна, ако евентуалното намаление доведе до стимулиране на вътрешното потребление (ако цените също паднат), можем да очакваме, че подобна стъпка ще доведе до увеличение на вноса, защото по-голямата част от допълнителното потребление ще бъде насочена към сектора на нехранителните стоки, в който България няма силни производствени позиции. Вследствие на увеличения внос ще нарасне дефицитът по търговското салдо на страната, а това  може да доведе до изтичане на важен финансов ресурс извън пределите на страната, обясни експертът от Фискалния съвет. 

Според икономическите теории плащането на данъци е в тежест на данъкоплатеца. От гледна точка на обществото свръхданъчното бреме не е нетна загуба на икономическото благосъстояние, загубата за данъкоплатеца всъщност е печалба за правителството и води до постъпления в хазната.

Тук е редно да припомним, че намалението до 18% на ДДС не се обсъжда за първи път. Още през 2008 г. имаше дебати по темата и тогавашната опозиция (СДС) предлагаше стъпката с идеята, че по този начин ще се смекчи безпрецедентното поскъпване на горивата, а оттам на стоките и услугите.

От синята партия настояваха "нищожните" загуби за хазната да се компенсират с бюджетния излишък, който към края на 2008 г. беше повече от 3 млрд. лв.

Обаче от 2009 г. насам държавният бюджет не е бил на плюс (изключение е 2016 г., когато заради неразплатени разходи по европейските програми и забавени капиталови разходи в края на декември беше отчетен 1,4 млрд. лв. излишък). За 2017 г. в Закона за държавния бюджет е планиран 1,3 млрд. лв. дефицит. Данъчните приходи се планират с над 2 мпрд. лв. повече отколкото през 2016 г., а по-конкретно от ДДС държавата планира да събере 8,78 млрд. лв., което е с над 230 млн. лв. повече от миналата година.

Според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев масово е схващането, че има фискално пространство за намаляване на данъци или въвеждане на облекчения, като макар и да няма ясни оценки, водещите идеи са в рамките на 300-500 млн. лв. по-малко приходи в бюджета на година.

Доколко обаче това е поносимо за хазната, е съвсем отделна тема. Нещо повече,  напрежението в приходите и заложените високи цели, натискът върху разходите, свързан основно с по-високите социални и здравноосигурителни плащания, както и по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС, са основните причини за очаквания дефицит по консолидирания бюджет, което прави понижението на ДДС немислимо.

Всъщност, преките данъци имат много по-голям ефект върху икономиката, тъй като засягат пряко спестяванията, инвестициите и заетостта. Ето защо, в дългосрочен план намаляването на ДДС не би довело да исканите ефекти.

Струва си да припомним, че през 2008 г. беше премахнат акцизът на кафето, но това изобщо не доведе до намаляване на цените на този продукт.

Всъщност намалението на ставката въобще не означава или гарантира, че цените на услугите и стоките ще намалеят.

Много по-логичното действие е търговците и производителите да увеличат печалбата си, но не и да намалят цената само защото ставката по ДДС е по-ниска. Разбира се, вече виждаме как някои цени намаляват, а други се повишават, но не в резултат на промени в ставките по ДДС, а защото пазарът така го решава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 4 rate down comment 8
StraightForward
преди 7 години
ТИ СИ ТЕЖКО БОЛЕН И ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕКУВАШ, НЯМА ОТ КЪДЕ ДА ВЗЕМЕ ДЪРЖАВАТА ТИЯ МИЛИАРДИ И ДА ТЕ ЛЪЖИ, ЧЕ НЕ Е ФАЛИРАЛА, СПРАВКА ЦЕЛИЯТ МАНДАТ НА ТОДОР ЖИВКОВ, ЧОВЕКА Е ИМАЛ СРЕДНО С УСПЕХ СРЕДЕН 2.88 СРИЧАЛ Е КАТО Е ЧЕТЯЛ!!! НО ВИЕ НЕ СИ ПРИЛИЧАТЕ НАЛИ!?? ХАХАХАХАХНЕ ПИШИ ПОВЕЧЕ ПО САЙТА, ЧЕ СИ МНОГО НЕКАДЪРЕН И МНОГО ХОРА СЕ СМЕЯТ И НА САЙТА ЗАРАДИ ТАКИВА НЕКАДЪРНИ ДЪРЖАВНИЦИ, КАТО ТЕБ!!??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 2
bgMan
преди 7 години
Виж какво е при горивата.Защо търговците собственици на бензиностанции не свалят цените за да има социален ефект върху българския потребител а продължават да продават с 25-30 ст. надценка?На кой друг в освен на теб в тая държава му пука за социалния ефект?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 5
bgMan
преди 7 години
Практиката в България досега е показала, че когато държавата свали ДДС, търговците запазват цените вместо да ги намалят и обират разликата.Ако искаш да има социални последствия намаленото ДДС трябва да изринеш повечето български търговци и да поканиш търговци с друга подходяща култура дето не са толкова алчни и арогантни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
Vesko94
преди 7 години
Съгласен съм, бе приятелю, но това не може да стане без функционирането на другите източници на приходи в бюджета! Всички са за диференцирани ставки на ДДС, необлагаемият минимум също е много добра идея, но трябва да вземеш под внимание ефекта върху бюджета като цяло. Без да си си направил правилно сметките, може да отвориш една сериозна дупка в публичните финанси, със съответните последици от това :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
KPetkov
преди 7 години
Чудех се как така излезнахме на излишък, пък то било дефицит."изключение е 2016 г., когато заради неразплатени разходи по европейските програми и забавени капиталови разходи в края на декември беше отчетен 1,4 млрд. лв. излишък"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 4
Dies Irae
преди 7 години
Нека да оставят ДДС 20% така както си е. Но да предложат на хората да възстановяват 2% срещу предоставени касове бележки. По този начин потребителите сами ще изкарат оборотите на всички търговци на светло + Съкращаване на администрацията защото вече няма да има смисъл от проверяващи (самите граждани се превръщат в данъчни като изискват касов бон за всичко). Малка част от сегашния апарат занимаващ се с ДДС да остане да обработва получените касови бонове спрямо декларираното от търговските обекти и да сравнява и по този начин да се изловят тези който не декларират ДДС коректно. Само от допълнителните приходи в следствие от изкарване на реалните обороти не само ще се плати за тази промяна, а дори държавата ще е на + и хората ще го усетят защото средно по 600 лева на месец = 7200 от тях 20% =1440 така, че дори и 2% от тези 20% са една добра сума която може да помогне с коледните празненства или в подготовката за училище на децата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 4
sdar
преди 7 години
Защо постоянно преиначаваш думите ми? Аз казах че е добре не да се намали ДДС-то на 18%, а да се въведе диференцирана ставка за храни и лекарства, такак както е по белия свят, дори и в Румъния е така. Дори и в западнала заборляла Гърция също е така. Само у нас от бедния се дерат по 2 кожи: веднъж с липсата на необлагаем минимум по подоходния ни данък, и втори път с ДДС-то на общо основание дори и за основните храни и лекарства. И по двете сме голямо изключение от световната практика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 5
Vesko94
преди 7 години
*Или най-много ефектът да бъде минималистичен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
Vesko94
преди 7 години
Къде видя противоречие? Напълно съм убеден, че смъкване на ставката с 2 пункта, няма да доведе да повече потребление. Или най-малкото ефектът ще бъде минималистичен. Едва ли нещо, което сега струва 10 лв с ДДС, ще стане по-атрактивно, ако цената му спадне с 20 стотинки. Стабилният ръст на заплатите на всеки трудещ се, може да вдигне приходите. Въвеждането на различни ставки, да, тук може да очакваме по-сериозен ефект, но той ще е по-скоро облекчителен за част от населението. Което не е нещо лошо, разбира се
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
bgMan
преди 7 години
Ако все пак стане някакъв номер и след изборите лъжливите комунисти и техните също така лъжливи отрочета дойдат отново на власт нека пък да смъкнат ДДС с колкото се може повече. Така само ще ускорят следващото си падение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още